Šelma ze severu. Ukrajinci chválí švédská bojová vozidla. Cení palebnou sílu a ochranu posádky

Ukrajinská armáda oslavuje příchod švédských bojových vozidel pěchoty Strf 9040C/CV90, známých pro svou výjimečnou výzbroj, ochranu a mobilitu. Tato vozidla, přezdívaná „šelma ze severu“, si rychle získala oblibu mezi členy mechanizované brigády pro svou jednoduchost ovládání ve srovnání s BMP-2, vynikající ochranu a mobilitu, i v náročném terénu.

Strf 9040C vyniká zejména svým 40mm kanónem, který poskytuje posádce vysokou palebnou sílu bez problémů s municí. Dále je vůz oceňován za svůj dobře chráněný interiér, zejména díky sedačkám zavěšeným na stropě, které zvyšují bezpečnost posádky v případě detonace min.

Flexibilita vozidla je také podpořena jeho schopností přepravovat raněné, munici a nabízet zařízení pro přípravu jídla a vaření vody, což představuje významné zlepšení oproti postsovětským modelům, píše web Army Recognition.

Moderní Strf 9040C, se svou vysokou hmotností až 38 tun a odolností vůči protitankovým zbraním, nabízí všestrannou ochranu, která překonává i některé ze současných protějšků, jako je americký M2A2 Bradley. Přestože má tento model určité omezení, například v rychlosti střelby z kanónu ráže 40 mm, jeho výkonnost a ochranné vlastnosti jej řadí mezi nejlepší bojová vozidla pěchoty na světě.

Zdroj: Army Recognition; X