Rusové v Mariupolu vykopali ukrajinské bojové vozidlo Azovec. Váží 41 tun a pochází z roku 2015

Ruští vojáci údajně založili a vykopali unikátní ukrajinské bojové vozidlo Azovec. Během prvních týdnů ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 jej ukrajinští vojáci zakopali na předměstí města Mariuopol. Váží zhruba 41 tun a dosahuje maximální rychlosti ve výši 65 kilometrů za hodinu, píše server Defence Blog.

Azovec, vyvinutý v roce 2015, je ojedinělý bojový stroj založený na podvozku tanku T-64. Během ruské invaze v roce 2022 byl zakopán na předměstí Mariupolu, města, které později obsadily a částečně zničily ruské síly.

Je třeba rovněž uvést, že Azovec, navržený jako experimentální ukrajinské bojové vozidlo pro podporu tanků, je umístěn jako bojový prostředek pro boj ve městě. Váží přibližně 41 tun a nabízí značné výhody oproti těžším předchozím modelům, jako je T-64BV, který váží 42,4 tuny, a T-64BM „Bulat“, vážící 44 tun.

Azovec je schopen dosáhnout rychlosti až 65 km/h a je vybaven sledovacími kamerami umístěnými po obvodu korby, přičemž světlomety umístěné na korbě vozidla jsou otočné.

Zároveň platí, že Azovec, vyzbrojený dvěma dvouhlavňovými 23mm leteckými kanóny, kulomety PKT a odpalovacími jednotkami s protitankovými střelami, se může pochlubit samostatně ovládanými moduly pro každý zbraňový systém. Oba bojové moduly nabízejí 180stupňové zorné pole, což operátorům umožňuje plně kontrolovat situaci během bojových střetů.

Zdroj: Defence Blog