Rusové si nechali patentovat nový ruský systém TOS-3 Drakon. Předchozí verze spálí vše živé při 3 000 stupních Celsia

Ruská zbrojovka Omsktransmaš si nechala patentovat dělostřelecký systém TOS-3 „Drakon“, který je založen na podvozku systému TOS-1 a odpalovacím zařízení systému TOS-2, informuje Defense Express. Konstrukce podobná plamenometu je zatím stále ve fázi konceptu, ale je zřejmě pokusem o odstranění problémů přítomných v dřívějších verzích tzv. těžkého plamenometu.

Raketový dělostřelecký systém TOS-1 je řešení, které se na Ukrajině často objevuje, protože poskytuje silnou palebnou podporu a působí vážné škody. Novější systém TOS-2 byl rovněž spatřen na frontové linii. Použití této zbraně během bojů umožnilo Rusům poznat, že tzv. těžké plamenomety mají několik podstatných nedostatků ovlivňujících jejich celkovou užitečnost.

Rusové chtějí vyvinout nový plamenomet

Termobarická zbraň TOS-1, o níž se někdy říká, že je chudým příbuzným jaderných zbraní, má deklarovaný dostřel 6 až 10 kilometrů. To má být její hlavní slabinou, protože zbraň musí být umístěna v relativně malé vzdálenosti od frontové linie nebo cíle, na který se střílí. To z TOS-1 činí snadnou kořist pro ukrajinské útočné drony.

Drony FVP za pouhých 500 dolarů, v přepočtu cca 11 tisíc Kč, rozbíjejí celou ruskou koncepci používání samohybných plamenometů. Malé zařízení ničí součást systému a brání mu v zasazování silných úderů termobarickými střelami. To je pro Ukrajince dobrá zpráva, protože při útoku systémy typu TOS-1 dosahuje teplota v epicentru až 3 000 stupňů Celsia, což znamená, že vše v nulové zóně se jednoduše vypaří a veškerý okolní kyslík je spotřebován. Jednoduše spálí vše živé.

Systém TOS-1 má také výhody, které chtějí Rusové využít při konstrukci systému TOS-3 Drakon. Patří mezi ně podvozek zbraně. Tento samohybný víceúčelový raketomet byl namontován na podvozek tanku T-90 nebo T-72, díky čemuž se dobře osvědčuje v terénu. Rusové se domnívají, že kombinace takového podvozku a dosahu systému TOS-2, který se pohybuje od 15 do celých 24 kilometrů, by mohla umožnit konstrukci účinné termobarické zbraně. TOS-3 Drakon je zatím pouze konceptem a není jasné, zda a kdy Rusko začne toto řešení vyrábět.

Zdroj: redakce, en-defense-ua.com