Rusko vyšle 3D tiskárny na frontu. Mají „tisknout“ útočné drony a jejich součástky v zákopech

Konstrukční kancelář Spektr vyvíjí neobvyklé útočné letouny. Dotyčné bezpilotní letouny mají být vyráběny na základě takzvaného 3D tisku a z odpadů. Ukrajinci zase používají drony vyrobené z lepenky.

Tyto drony nebudou vznikat v továrnách, ale přímo na frontě. Podle portálu Topwar mají být 3D tiskárny právě za tímto účelem poslány přímo do zóny „speciálních vojenských operací“. Vojáci si tak budou moci sami tisknout součásti dronů. Jako materiál budou používat recyklované suroviny. Výkonný ředitel organizace Spektr Andrej Bratenkov, kterého citovala agentura TASS, oznámil, že 3D tiskárny jsou natolik inovativní, že budou schopny „vyrábět“ jak z plastových granulí, tak ze samotných plastových úlomků. Odpad tohoto typu se bude sypat do speciálního drtiče. Po rozemletí tak vznikne prášková surovina pro tisk.

V současné době sestavujeme zařízení letadlového typu s doletem až 30 km. Zkušební let prototypu je naplánován na prosinec,“ uvádí Bratenkov.

O samotném letounu zatím není nic bližšího známo. Technické specifikace průmyslových 3D tiskáren jsou rovněž tajné. Zjištěno bylo pouze to, že stroje mají být kompaktní (o rozměrech 1 m x 1 m), což usnadní jejich přepravu v bojových podmínkách.

Drony z lepenky
Na neobvyklé drony se dříve spoléhali Ukrajinci. Jedná se o bezpilotní letouny vyrobené z lepenky, které jim pro frontovou linii dodala Austrálie. Inovativní koncept již prošel zkouškou na bojišti – před několika měsíci byly použity při útoku na letiště u Kurska. Jak tehdy informoval Kyjev, 16 kartonových bezpilotních letounů vedlo k velkým ztrátám nepřítele (poškodily čtyři stíhačky Su-30, jeden MiG-29 a protiletadlové systémy Pancyr-S1 a S-300). Rusům se podařilo sestřelit sotva tři „kartonové drony“.

Australské bezpilotní letouny jsou dílem společnosti Sypaq. Byly vyvinuty k přepravě malých nákladů, včetně léků. Mají dolet 120 km a na jedno nabití vydrží ve vzduchu asi tři hodiny.

Zdroj: Topwar