Rusové si kreativně opancéřovali staré tanky T-62. Účelné to může být leda jako ochrana před drony

Na internetu bylo zveřejněno video, které ukazuje šest modernizovaných ruských tanků T-62 použitých v útočných operacích proti Ukrajincům. Analyzujeme, zda jsou tanky T-62 po úpravách použitelné.

Na záběrech jsou vidět posádky ruských tanků T-62, které teoreticky plní funkci polního dělostřelectva a nahrazují například samohybné houfnice 2S1 Karafiát. Následovaly však další záběry ukazující konvoj ruských vozidel zničených Ukrajinci, včetně jednoho tanku T-62M s identickým rozložením přídavného vybavení.

Tanky T-62, zkonstruované v 60. letech 20. století, byly modernizací řady T-54/55. Mezi hlavní vylepšení patřilo zesílení pancíře a zavedení hladkého kanonu ráže 115 mm.

Zatímco před 40 lety byly tyto modernizace účinné, dnes jsou tyto tanky považovány za neúčinné na bojišti a působí především jako podpora pěchoty tříštivými a demoličními střelami. Jejich pancéřování neodpovídá dnešním hrozbám a jejich dodatečná obrana neposkytuje účinnou obranu proti moderním útočným systémům, jako jsou bezpilotní letouny Baba Jaga.

Také systém řízení palby bez termovizního zobrazování ponechává mnoho nedořešeného, ačkoli existují modernizační balíčky, které mají tuto situaci zlepšit, včetně vylepšení protitankových schopností. Kanon ráže 115 mm není schopen prorazit pancíř modernějších tanků, jako je například tank T-72, píše web Army Recognition.

Jediná významná modernizace je tak účelná pouze pro použití systému elektronického boje, teoreticky určeného k ochraně proti bezpilotním letounům FPV, nicméně jsou známy případy, kdy ukrajinské síly tato ochranná opatření úspěšně obešly.

Je však třeba zdůraznit, že ne všechny starší modely vojenské techniky jsou neúčinné a jejich užitečnost závisí na jejich silných stránkách a využití. Příkladem mohou být kulomety Maxim M1910/30, používané na obou stranách konfliktu, které vykazují velkou užitečnost v rámci protiletecké obrany nebo opevnění. Naproti tomu jejich použití při přímém útoku by bylo nerozumné.

Analogická situace se týká tanků Leopard 1A5 na ukrajinské straně. Ačkoli jejich pancíř je ještě méně účinný než u tanků T-62, vyznačují se velmi dobrou pohyblivostí a pokročilým systémem řízení palby s termovizí, zděděným po tancích Leopard 2, který jim umožňuje vystřelit při střetu jako první. To se nedá říci o tancích T-62, které se kromě jiných nevýhod vyznačují větší posádkou (čtyři muži), která se ve srovnání s tříčlennou posádkou tanků T-72 stává v případě pojízdnou rakví.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia