Rusové se chlubí vynálezem, který Ukrajinci používají už dlouho. K dálkovému ovládání protitankových raketových systémů stačí joystick

Ruská propaganda zveřejnila na svých sociálních sítích video, v němž se chlubí vývojem systému dálkového ovládání protitankových raketových systémů.

Ruská armáda zveřejnila ukázku fungování dálkově řízeného protitankového raketového systému Fagot, který vyvinula. Rusové uvádějí, že ze zařízení bylo vypáleno pět střel a všechny dosáhly určených cílů. Ukazuje se však, že nejde o tak převratnou novinku, jak by chtěli.

Demonstrátor popisuje, že obraz ze zaměřovače střely se zobrazuje na monitoru a zaměřování se provádí pomocí malého joysticku. K odpálení rakety stačí stisknout jediné tlačítko. Na videu je slyšet obdiv k nové technologii a komentáře, že „tohle by nenapadlo ani NATO“. Ukazuje se však, že tato řešení již nějakou dobu používají Ukrajinci v systému Stugna.

Ruští agresoři uvedli, že kromě systému Fagot bude systém dálkového ovládání kompatibilní i s dalšími raketovými systémy, jako jsou systém Konkurs-M a Kornet, ačkoli vše nasvědčuje tomu, že na videu byl předveden prototyp zařízení konstrukce pro kutily. Bude trvat ještě dlouho, než ruská armáda začne tento typ zařízení používat ve velkém měřítku, a mezitím Ukrajinci běžně používají systémy Stugna k ničení dalších nepřátelských letadel, píše web Military.

Dálkové ovládání je jednou z největších výhod ukrajinského systému Stugna oproti ruským protitankovým řízeným střelám, takže je pozoruhodné, že nepřítel nezůstává pasivní a učí se od nich válčit. To, že nepřišli s ničím novým, nemusí být nutně známkou slabosti, protože protivník, který se učí od obránce, se pomalu stává nebezpečnějším.

Zdroj: redakce, military.com, Wikipedia