Rusové namalovali letadla na ploše letiště. Tímto způsobem se snaží zmást nepřítele a ochránit skutečné bombardéry Tu-95MS

Satelitní snímky ukazují, že se Rusové rozhodli natřít bombardéry Tu-95MS na letecké základně Engels. Obě letadla byla natřena, aby ochránila skutečné bombardéry před případným útokem z Ukrajiny.

Soudě podle satelitních snímků společnosti Planet Labs, Rusové natřeli dva vzory Tu-95MS na parkovacích plochách, kde parkují bombardéry. V jejich blízkosti je umístěn také skutečný letoun, chráněný pneumatikami. Rusům rozhodně nelze upřít vynalézavost, pokud jde o maskovací techniky. Doufají, že tímto způsobem ochrání své bombardéry před útoky ukrajinských dronů.

Vzhledem k hořlavosti pneumatik a velkým obtížím při hašení požáru v tak otevřeném prostoru si lze jen těžko představit, že by pneumatiky mohly bombardéry v případě útoku skutečně ochránit. Natírání letadel také není nový nápad. V červenci Rusové vytvořili kresby stíhaček vizuálně připomínající letouny vyráběné společností Suchoj. Kresby vznikaly několik měsíců na letecké základně Jejsk a měly být obtížně rozeznatelné pomocí slabších satelitních snímků.

Mystifikace se tehdy nepovedla a stejně je tomu i nyní. Uvážíme-li také, že bezpilotní letouny používají k lokalizaci objektů i jiné nástroje (například termokamery), lze jen těžko hovořit o účinnosti takových maskovacích operací.

Strategické bombardéry Tu-95 MS
Tu-95 MS jsou ruské strategické bombardéry. Ačkoli jejich výroba začala již v 90. letech 20. století, stále jsou důležitou součástí ruského letectva. Bombardéry mají nosnost až 20 tun a dosahují maximální rychlosti 830 km/h. Na základně jsou vyzbrojeny 2 palubními kanóny AM-23 a 2 dvouhlavňovými kanóny GSz-23 ráže 22 mm. Stroj může nést širokou škálu pum a raket (konvenční i jaderné zbraně). Příkladem mohou být řízené střely Ch-101 nebo Ch-65. Tu-95 MS je také uzpůsoben pro doplňování paliva za letu.

Zdroj: Planet Labs, Wikipedia