Rusové mají obávanou zbraň. TOS-3 Dragon byl ve fázi konceptu, nyní se Rusům podařilo vyvinout experimentální jednotku

Dělostřelecký systém TOS-3 Dragon si nechala patentovat ruská zbrojovka Omsktransmaš v únoru 2024, tehdy se objevily informace, že nový plamenomet je ve fázi konceptu. Podle všeho se práce na TOS-3 Dragon urychlily a Rusům se podařilo vyvinout experimentální jednotku, píše web Defence Express.

TOS-3 Dragon bude namontován na pásovém podvozku a získá nové odpalovací zařízení. To umožní zvětšit jeho palebný dosah a také používat novou munici.  Dřívější informace však naznačují, že má jít o vylepšenou verzi systémů TOS-1 a TOS-2, které Rusové pravidelně používají při bojích na Ukrajině. Právě na bojišti si měli všimnout jejich značných nedostatků, které se promítají do celkové využitelnosti zbraně.

TOS-3 Dragon – nový plamenomet Rusů

TOS-3 Dragon bude namontován na pásovém podvozku a získá nové odpalovací zařízení. To umožní zvýšit jeho dostřel a také používat novou munici. Je však známo, že TOS-1A Solncepiok má dostřel 6 až 10 km a TOS-2 Tosočka dostřel 16 až 25 km. Z toho vyplývá, že dosah TOS-3 Dragon přesáhne 25 km, což umožní umístění zbraně dále od linie fronty.

Dřívější informace naznačují, že TOS-3 má být vylepšenou verzí systémů TOS-1 a TOS-2, které Rusové pravidelně používají během bojů na Ukrajině. Právě na bojišti si měli všimnout jejich značných nedostatků, které se promítají do celkové využitelnosti zbraně. Úkolem konstruktérů proto bylo vyvinout další verzi systému, která by řešila stávající problémy tohoto zařízení a zároveň zachovala sílu palby.

Je třeba připomenout, že systémy typu TOS-1 používají výkonné termobarické střely, které jsou schopny způsobit nepříteli velké škody. Jak jsme již opakovaně zdůraznili, při útoku tímto typem zbraně dosahuje teplota v epicentru až 3 000 stupňů Celsia. Za takových podmínek se vše v nulové zóně jednoduše vypaří a veškerý okolní kyslík je spotřebován. Místo dopadu systémů TOS-1 nebo TOS-2 se tak mění ve smrtící past.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com