Rusové jsou překvapeni, mají pomalý internet. Jsou o 15 let pozadu

Analýza deníku Telecom Daily ukázala, že rychlost mobilního internetu v Rusku znatelně klesla. To se nikdy předtím nestalo a Rusko, ačkoli je považováno za technologicky zaostalou zemi, svou síťovou infrastrukturu neustále rozvíjí. Co se stalo?

Telecom Daily je analytická společnost, která se zabývá mimo jiné telekomunikačním trhem a datovými službami. Její nejnovější zpráva, která vychází z výsledků desítek tisíc měření ukazuje na vážný problém, s nímž se Rusové začínají potýkat. Jde o rychlost mobilního internetu, která v únoru klesla o více než 7 %. To je průměrná hodnota pro celou zemi s výjimkou hlavního města.

Internet v Rusku se prudce zpomaluje

Moskva je jediným regionem, který se může pochlubit stále lepší infrastrukturou. Tam byl zaznamenán meziroční nárůst rychlosti mobilního internetu o 32 procent – na 34,7 Mb/s. Obyvatelé ostatních ruských regionů takový důvod k radosti nemají, sedmiprocentní pokles rychlosti znamená v průměru 18,3 Mb/s. Denis Kuskov, generální ředitel společnosti Telecom Daily, zdůrazňuje, že jde o výsledek promyšlené strategie operátorů, kteří chtějí za každou cenu udržet pozitivní trendy v Moskvě, protože jim to umožňuje vyhnout se velkým problémům s image.

Jakýkoli neúspěch v Moskvě nebo Petrohradě se může stát pro operátora zdrojem vážných problémů s image. Naopak se domnívají, že si nikdo nevšimne, pokud rychlost v odlehlé oblasti klesne o 20-30 %.

Sankce zablokovaly dovoz telekomunikačních zařízení

Příčiny tohoto obratu událostí jsou západní sankce uvalené na Rusko v důsledku jeho invaze na Ukrajinu. Rozhodnutí zemí, které dříve s Ruskem spolupracovaly, vedla k zablokování dodávek telekomunikačních zařízení. Snaha rozšířit infrastrukturu v zemi, která je rozlohou velmi velká, a odstraňovat poruchy pomocí náhradních dílů nebo dílů z druhé ruky jsou často ad hoc opatření, která budou z dlouhodobého hlediska málo užitečná, jak píše server India Times.

Analýza se k možným problémům s internetem v Rusku přikláněla již v loňském roce. Prováděla rozhovory s vedoucími pracovníky telekomunikačního průmyslu, kteří dospěli k závěru, že odstoupení předních výrobců telekomunikačního vybavení (zejména společností Nokia a Ericsson) by mohlo způsobit nejen dočasné problémy v dlouhodobém horizontu, ale mohlo by dokonce paralyzovat mobilní sítě v zemi a vést ke zhoršení komunikačních podmínek pro všechny Rusy.

Ruské ministerstvo pro digitalizaci na žádosti západních tiskových agentur o komentář nereagovalo. Někteří z tamních operátorů výsledky zprávy deníku Telecom Daily popírají a podle některých pozorovatelů jsou v souladu s široce šířenou propagandou.

Zdroj: redakce, telecomdaily.ru, indiatimes.com