Proč má Vladimir Putin strach z technologií? A proč ho to může stát válku na Ukrajině?

Ruský prezident Vladimir Putin se dlouho vyhýbal internetu a chytrým telefonům kvůli obavám z kybernetické špionáže a odmítá chodit na internet, protože se obává digitálního sledování, jak píše server WSJ.

„Putin se denně probouzí kolem sedmé hodiny ranní a dostává písemné informace o válce, přičemž informace jsou pečlivě kalibrovány tak, aby zdůrazňovaly úspěchy a zlehčovaly neúspěchy,“ tvrdí současní a bývalí důstojníci ruských zpravodajských služeb.

Putin dlouho odmítal používat internet ze strachu z digitálního sledování, jak uvedli ruští a američtí představitelé, což ho činí více závislým na instruktážních dokumentech sestavených ideologicky spřízněnými poradci.

Podle zdrojů obeznámených se situací může trvat několik dní, než se zprávy z bojiště dostanou na Putinův stůl, takže jsou často neaktuální. Velitelé na frontových liniích nejprve poskytují informace o bojišti Federální bezpečnostní službě (FSB), která je pak předává ruské bezpečnostní radě. Prostřednictvím tajemníka rady jsou pak informace předávány Putinovi. Putin měl údajně občas přístup k internetu, ale nevlastní chytrý telefon.

Cena za opožděné informace o invazi na Ukrajinu

Když koncem září přišel velícímu důstojníkovi na frontové linii šifrovanou linkou z Moskvy telefonát, ruská vojska prohrávala bitvu o Lyman, malé město na východě Ukrajiny. Byl to Vladimir Putin, který dával přímý rozkaz neustupovat. Putin předpokládal, že konflikt na Ukrajině bude rychlý, populární a úspěšný.

Celé měsíce bojoval, aby se zorientoval v tom, co se ukázalo být nákladnou bažinou, a ocitl se osamocen a nedůvěřivý na vrcholu mocenské struktury, která byla vybudována tak, aby podporovala jeho agresivní pohled na svět a chránila ho před „odrazujícími zprávami“.

Svoboda internetu v Rusku

Lidé zasvěcení do záležitostí v Kremlu tvrdí, že se po celé měsíce pokoušel proužek ruských úředníků, provládních médií a expertů osobně informovat svého prezidenta o tom, jak jeho invaze selhává.

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu koncem února omezil přístup k zahraničním sociálním médiím a platformám, což vedlo Rusy k hledání alternativních metod, jak omezení obejít.

Podle neziskové organizace Freedom House se sídlem ve Washingtonu se svoboda internetu v Rusku letos snížila výrazněji než v kterékoli jiné zemi.

Zdroj: redakce, wjs.com, freedomhouse.org