Ruský teenager dostal 5 let za teroristický útok ve videohře Minecraft

Ruský soud odsoudil tři mladistvé za terorismus a jednoho z nich poslal na pět let do sibiřské trestanecké kolonie poté, co údajně plánovali vyhodit do povětří budovu ve videohře, napsali na webu Eurogamer.

Jednalo se o budovu Federální bezpečnostní služby (FSB), nebo alespoň o její virtuální verzi v Minecraftu. V budově FSB sídlí bezpečnostní agentura země a hlavní nástupce KGB.

Trojice Nikita Uvarov, Denis Michajlenko a Bogdan Andrejev ze sibiřského Kansku byla v červnu 2020, kdy jim bylo pouhých 14 let, zadržena poté, co na skutečnou budovu FSB vyvěsila politické letáky. Ty označovaly agenturu za teroristickou organizaci a chválily anarchistického matematika, který šel na šest let do vězení za chuligánství, když údajně rozbil okno na stejné budově a vhodil dovnitř dýmovnici.

Jakmile úřady chlapce zadržely, prohledaly jejich telefony, kde našly domácí videa pyrotechnických hrátek se zápalnými lahvemi spolu s důkazy, že děti plánovaly vyhodit do povětří virtuální minecraftovou verzi FSB.

Teenageři byli obviněni z porušení trestního zákoníku Ruské federace čl. 205.3, známého jako podstoupení výcviku za účelem provádění teroristických aktivit, což je trestný čin, za který může být člověk odsouzen až na 20 let vězení.

Michajlenko a Andrejev přiznali vinu, zatímco Uvarov proti své vině protestoval. Ve čtvrtek je soud všechny uznal vinnými. Michajlenkovi a Andrejevovi udělil tříletý a čtyřletý trest a Uvarovovi pětiletý trest v trestanecké kolonii. Kromě přísnějšího trestu byl Uvarov držen ve vyšetřovací vazbě, zatímco ostatní dva byli umístěni do domácího vězení.

„O tom, že vylepené letáky povedou k tak neuvěřitelným následkům, jsem nevěděl a ani jsem o tom nepřemýšlel,“ uvedl Uvarov ve své závěrečné řeči před soudem. „Nejsem terorista, nejsem vinen podle 205.3 trestního zákoníku Ruské federace,“ dodal.

Minecraft je nejprodávanější videohra všech dob, nesmírně populární mezi dětmi a má více než 140 milionů aktivních uživatelů. Hráči se pohybují po virtuálním 3D světě a těží bloky, z nichž vytváří různé stavby od chatrčí až po Eiffelovu věž.

Zdroj: eurogamer.net