Ruský systém Bastion je obávaná zbraň studené války. Rusové si ho zničili sami nárazem do svodidel

Systém K-300P Bastion-P je ruský mobilní raketový systém pobřežní obrany, jehož vývoj začal v 90. letech 20. století. Prvními takovými systémy byla ruská armáda vybavena v roce 2010. Jejich hlavním účelem je ničit různé hladinové lodě, včetně úderných skupin letadlových lodí a výsadkových lodí. Lze je použít i k ničení pozemních cílů, jak uvádí server Military Today.

Na internet se dostaly záběry raketového systému pobřežní obrany Bastion. Výkonná zbraň narazila do dálničních svodidel v Petrohradě. Není jasné, zda byl systém převážen v souvislosti s nadcházejícími oslavami ruského Dne vítězství, nebo zda byl určen na Ukrajinu. Jisté je, že jeho uvedení do řádného stavu bude nějakou dobu trvat.

Záběry ukazující poškozený raketový systém pobřežní obrany Bastion na dálnici v Petrohradě se rychle rozšířily na sociálních sítích. Je na nich vidět poškozená vojenská technika a policisté, kteří ji zajišťují. Není jasné, jaký byl účel cesty tohoto systému. Stojí však za zmínku, že se jedná o jeden z důležitých prvků ruských strategických sil.

Systém Bastion-P používá střely 3M55 (P-800) Onyx. Jedná se o moderní nadzvukové střely, které jsou považovány za nástupce starších 3M80 Moskit. Jsou téměř 9 metrů dlouhé a mají průměr přibližně 700 mm. Hmotnost jejich bojové hlavice nepřesahuje 300 kg, přičemž hmotnost samotné střely je více než 3 000 kg. Střela může dosáhnout rychlosti až 750 m/s a její maximální dolet se odhaduje na 300 km.

Celý systém je usazen na mobilní platformě, což umožňuje jeho rychlé přemístění a aktivaci. Podle webu Military History je systém Bastion-P připraven k jejich odpálení za méně než pět minut a může zůstat v nepřetržité pohotovosti po dobu tří až dokonce pěti dnů. Vozidlo má vertikální startovací konfiguraci. Může vypouštět obě rakety s krátkým intervalem 2 až 5 sekund mezi jednotlivými odpaly.

Systém Bastion-P tvoří mimo jiné čtyři mobilní odpalovací zařízení, jedno nebo dvě vozidla velení a řízení a jedno podpůrné vozidlo. Odpalovací vozidla mohou být umístěna až 25 km od velitelských a řídicích vozidel. Celá baterie Bastion-P je řízena z hlavního velitelství námořnictva. V případě potřeby mohou odpalovací zařízení pracovat samostatně.

Zdroj: redakce, military-history.fandom.com, military-today.com