Ruský programátor přivedl zesnulého dědečka zpět k životu jako robota s pomocí umělé inteligence

V obyčejném pokoji ruského bytu sedí vysoký tmavovlasý muž a naproti němu robot, model Terminátora T-800, píše server RBTH.

„Dědo, jak se ti daří?“ ptá se muž robota s obavami. „Už mi není dobře,“ odpoví robot hlasem staršího muže. „Uvědomuješ si, že jsi mrtvý?“ „Já vím… je to samozřejmě smutné, ale co se dá dělat.“

Jedná se o rozhovor mezi Alexandrem Osipovičem, 38letým programátorem z města Kungur a digitální kopií jeho dědečka Nikolaje Osipoviče, který zemřel v roce 2019 ve věku 92 let. Alexander vytvořil simulaci vědomí svého dědečka a poté z něj sestavil robota podobného terminátorovi z kultovního filmu, kterého sám navrhl a vytiskl na 3D tiskárně.

Nikolaj Osipovič byl konstruktérem v místní továrně, která vyráběla motory a vojenské vybavení. Stal se laureátem Leninovy ceny SSSR za vědecko-technický rozvoj v oblasti naváděcích systémů. „Byl to laskavý člověk. Dědečkova nejsilnější a nejúspěšnější věta zněla: ‚Budoucnost nemůžeš předvídat, ale můžeš ji vymyslet‘ a já na ni nikdy nezapomenu,“ vzpomíná programátor na svého dědečka.

„Program pro Terminátora jsem začal psát už jako dítě. Měl jsem dva Terminátory – první shořel při požáru v roce 2017, druhého jsem stavěl rok díky pomoci lidí, kteří posílali peníze na jeho obnovu. Ještě to není konečný výsledek, ale to, jak Terminátor vypadá teď, mi zabralo 10 let života,“ vysvětluje Osipovič. Aby vytvořil simulaci dědečkova vědomí, zdigitalizoval Alexander asi sedm hodin jeho videozáznamů a nahrál je do paměti robota.

„Neuronová síť v robotovi rozpoznává fráze, které člověk vyslovil, každému slovu přiřadí textovou značku a pak je poskládá dohromady podle výsledku, který pro mou odpověď poskytla znalostní báze. Pokud se najde dostatek slov pro odpověď na mou otázku, program z nich vytvoří novou větu, kterou předtím dědeček nepronesl,“ vysvětluje programátor.

Robot dokáže hlasem dědečka Alexandra odpovědět na téměř jakoukoli otázku, stejně jako rozpoznat předměty, tváře, pohlaví a věk. Programátor robota vybavil také uzly, které pohánějí Terminátorovo tělo v pohybu. Dokáže hrát šachy, odpovídat na e-maily, telefonovat a dokonce šít na šicím stroji a střílet z pistole.

Zdroj: rbth.com