Rusko vyslalo na Ukrajinu své nové 152mm samohybné dělo Koalice-SV. Je založeno na platformě tanku T-90, má režim palby za pohybu

Ruská státní média tvrdí, že ruská armáda rozmístila na Ukrajině nejnovější samohybný dělostřelecký systém 2S35 Koalice-SV, píše portál Defence-blog.

2S35 „Koalice-SV“, známý také jako „Koalitsiya-SV“, se může pochlubit špičkovým 152mm kanónem 2A88 s rychlostí střelby přesahující 10 ran za minutu. Obsahuje modernizovanou automatizaci zaměřování, výběru cílů a navigačních procesů. Tato samohybná houfnice, založená na platformě tanku T-90, je určena k zasahování různých pozemních cílů, včetně velitelských center, komunikačních uzlů, dělostřeleckých a minometných baterií, obrněných vozidel, systémů protivzdušné a protiraketové obrany a nepřátelských sil až do vzdálenosti 70 kilometrů.

Stanoviště osádky 2S35 jsou vybavena digitálními displeji a integrována do jednotného automatizovaného systému taktického velení, což umožňuje digitální komunikaci, nepřetržitý dohled, autonomní nastavení palebných postavení a úpravu palby za všech povětrnostních podmínek. Vozidlo má režim palby za pohybu, což byl dříve u ruského dělostřelectva nedosažitelný úkol.

Vozidlo Koalitsiya-SV vyvinuly subjekty korporace Rostec spadající pod konglomerát Uralvagonzavod, zkonstruoval jej Ústřední výzkumný ústav „Burevestnik“ a vyrobil Uralský závod dopravního strojírenství (Uraltransmaš).

Zdroj: Defence-blog