Rusko testuje „létající radar“ A-100. Budou to oči ruské armády

Rusové pracují na novém letounu včasné výstrahy A-100 Premier, který časem nahradí stroje A-50 Shmiel. Prototyp nazvaný „létající radar“ již uskutečnil svůj první let z Berijevova závodu v Taganrogu. Podle webu The War Zone by A-100 mohl významně rozšířit možnosti Vzdušných a kosmických sil Ruské federace.

A-100 Premier je dálkový naváděcí letoun na bázi dopravního stroje Il-76, poháněný čtyřmi proudovými motory PS-90A-76 (které jsou o 15 % výkonnější než motory D-30KP používané v letounech Ils). Podle výrobce bude A-100 schopen sledovat vzdušné cíle ze vzdálenosti až 600 km a námořní cíle ze vzdálenosti asi 400 km. Ruská média popisují letoun jako komplex nové generace.

Oči ruské armády
Redakční článek War Zone z webu The Drive poukazuje na to, že stroj umožní ruskému letectvu výrazně rozšířit své možnosti ve srovnání se současnými letouny včasné výstrahy AWACS – A-50 a A-50U. Prototyp stroje již uskutečnil první úspěšný let s funkčním radarem.

Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta popisuje letoun takto: „Díky radiotechnickému vybavení je premiér schopen zjistit polohu nepřítele, předat souřadnice jeho letadel, lodí a tanků. Tento letoun, který lze nazvat očima armády, je v ruské armádě velmi očekávaný. V současné době se radiový průzkum ze vzduchu provádí pomocí leteckých systémů A-50, které však již neodpovídají moderním standardům.“

Podle ruské státní zbrojní společnosti Rostec se A-100 může kromě radiotechnického průzkumu podílet na řízení stíhacích a útočných letounů při zaměřování vzdušných, pozemních a námořních cílů. „Testy letadla potvrdily normální provoz zařízení a palubních systémů v podmínkách vysokého elektromagnetického záření,“ uvádí se v oficiálním prohlášení koncernu. Státní zkoušky stroje jsou naplánovány na konec letošního roku.

A-100 má být vybaven unikátní otočnou anténou a nejnovějším specializovaným radarovým systémem Premier vyvinutým koncernem Vega. Rusové zdůrazňují, že při tvorbě uvedeného systému byla použita technická řešení založená na moderní základně elektronických součástek, vysoce výkonných výpočetních prostředcích a nejnovějších výdobytcích domácí radioelektroniky.

Zdroj: thedrive.com, rg.ru