Rusko si vyvinulo svůj vlastní bezpilotní námořní dron Oduvanchik. Ten zvládne unést až 600 kg výbušnin

Rusko se poučilo od Ukrajiny a také začalo vyvíjet svoje bezpilotní námořní drony. Dron Oduvanchik dokáže doplout až do vzdálenosti 200 km a na palubě může mít až 600 kilogramů výbušnin.

Drony jsou zatím ve fázi testování, takže existuje jen cca 10 kusů. Testovat se prý mají rovnou v boji proti Ukrajině, což nebývá časté, jelikož většinou se technika testuje v kontrolovaném prostředí. Ruský námořní dron Oduvanchik je v porovnání s ukrajinským námořním dronem Sea Baby o dost horší ve všech aspektech.

Ukrajinský dron Sea Baby unese cca 850 kg výbušnin a má dosah více než 800 km, kdežto ruský dron Oduvanchik dopluje jen do vzdálenosti 200 km a unese 600 kg výbušnin. Ale vzhledem k tomu, že vývoj ruských námořních dronů začal teprve nedávno, tak je jasné, že budou o dost horší. Ruský dron má zase poměrně úctyhodnou rychlost a to až 80 km/h. Zatím se jedná o první zdokumentovaný ruský námořní dron. Ukrajinci ve výrobě a používání námořních dronů vedou. Časem se uvidí, zda se ruské námořní drony rozšíří či nikoliv.

Zdroj: redakce, defence-blog