Rusko si vybralo za cíl další ukrajinskou jadernou elektrárnu. Jednu z největších na světě

Poškození Jaderné elektrárny Záporoží by způsobilo katastrofu a radioaktivitou zamořilo i okolní země, uvádí na svém webu americký The Hill.

Ruské vojenské síly se dostaly až do blízkosti jaderné elektrárny Záporoží, která stojí na jihovýchodě Ukrajiny u města Energodar v Záporožské oblasti. Elektrárna je svým výkonem největší v Evropě a pátá největší na světě.

Ruské síly podle ukrajinského ministerstva vnitra zamířily na jadernou elektrárnu jednu ze svých nejnebezpečnějších zbraní, vícenásobný raketomet Grad. Ten je určený k soustředěným palbám na větší prostory protivníka.

Ukrajina se proto obrátila na mezinárodní společenství kvůli možnému globálnímu nebezpečí. Ministerstvo vnitra uvedlo, že ukrajinská armáda míří do regionu bránit elektrárnu. „Ozbrojené síly, národní garda a civilní milice udělají všechno, aby zabránily katastrofě. Jsme připraveni zničit nepřítele, ale musíme být připraveni na všechno,“ řekl poradce ukrajinského ministra vnitra Vadim Denisenko. 

Ruský útok na Záporožskou jadernou elektrárnu by mohl mít katastrofální následky. Elektrárna má šest velkých reaktorů o celkovém výkonu 6 000 MW, což je zhruba třikrát více než má Jaderná elektrárna Temelín. Zdrojem pro chlazení je Kachovská přehrada. „Zničení nádrže by poškodilo jadernou elektrárnu a vytvořilo kaskádový efekt, který by zničil další přehrady,“ ​​uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo infrastruktury.

Ruské síly už dříve necelých 24 hodin po zahájení invaze na Ukrajinu převzaly kontrolu nad jaderným areálem v Černobylu. Poškozená elektrárna je známá jako místo nejhoršího jaderného incidentu v historii. V roce 1986 došlo v reaktoru k několika explozím. Aktivní zóna reaktoru se roztavila a radioaktivní materiál se uvolnil do atmosféry.

Zdroj: The Hill