Ukrajina představila tajné bezpilotní drony Punisher, které použijí na ruské síly, pokud je Putin napadne

Desítky těchto malých elektrických letounů číhají na ruské útočníky. Vojenští inženýři je šest let zdokonalovali, informoval web The Sun.

Bezpilotní letadla s rozpětím křídel 7,5 metru nesou až tři vysoce explozivní bomby, které mohou zničit vojáky a vozidla v okruhu 50 metrů. Řídí je pilot na zemi, který obsluhuje přenosný počítač. Vedle něj létá menší průzkumný dron zvaný Spectre, který identifikuje cíle, než se Punisher zaměří na cíl. Bomby se uvolňují automaticky po zaměření pozice a mohou být nastaveny tak, aby rozstřílely oblast šrapnely nebo vypustily ohnivou kouli se zápalnou směsí. Palubní kamery v přídi většího plavidla zaznamenávají dopad bomby a kontrolují přesnost mise.

Světle šedé superlehké letadlo vypadá jako přerostlá hračka na dálkové ovládání, ale za proruskými liniemi už šest let působí spoušť. Navzdory křišťálově čisté modré obloze se zdálo, že dron o rychlosti 125 km/h zmizel, když ho jeho tichý dobíjecí motor poháněl stovky metrů nad naší pozicí. Zůstal prakticky neviditelný a neslyšitelný, když zahájil bombardování s atrapou zařízení, která dopadla do nedaleké cílové oblasti.

Síla této zbraně spočívá v její schopnosti utajení. Za proruskými liniemi na Donbasu způsobuje už léta spoušť, protože nepřítel netuší, co ho zasáhlo. Letadlo jerelativně malé a dostatečně lehké, aby ho radary nezachytily, a jakmile je ve vzduchu, není vidět ani slyšet, což z něj dělá noční můru na bojišti. Navíc může shodit tři bomby najednou nebo zasáhnout tři samostatné cíle, pak se vrátí na základnu, kde se během několika minut znovu nabije a pošle zpět do boje.

Válečné hračky

Ukrajinské speciální jednotky uvedly, že drony od roku 2016 absolvovaly stovky úspěšných misí – a ani jeden z nich nebyl nikdy sestřelen.

„Rusové poslali speciální hardware za miliony, aby se pokusili čelit naší hrozbě – tak jsme poslali dron a zničili ho. Tříčlenné týmy, které obsluhují naše trestné letouny, je také těžké najít, protože zbraň se sbalí do čtyř kufrů, které jsou dostatečně malé, aby se vešly do auta. Nic podobného na světě neexistuje. Pokud válka skutečně vypukne, půjde do boje celá řada nových technologií“, řekl inženýr společnosti UAE Dynamics Eugene Bulatsev.

Zdroj: thesun.co.uk