Rusko představuje robotické autonomní útočné vozidlo. Postrádá však kamerové vybavení a zaměřovací aparaturu

Ruská armáda se připravuje na revoluci v moderním boji svým novým pozemním útočným vozidlem s názvem Zubilo, píše web BulgarianMilitary. Toto robotické vozidlo, vyvíjené společností Remdizel, má být předáno k testování na jaře 2024. Ale co všechno o tomto stroji víme?

Zubilo je 13,3tunové bezpilotní pozemní vozidlo navržené pro autonomní provoz. Vozidlo postrádá kamerové vybavení a zaměřovací aparaturu. Místo toho je vyzbrojeno protiletadlovým dvojkanonem ZU-23-2. Tyto chybějící prvky vyvolávají otázky o jeho mobilitě a palebných možnostech.

RF UAV „Zubilo“ (Chisel)
byu/Pb_71 inTankPorn

Zubilo není jen válečný stroj. Může fungovat i jako vozidlo pro přepravu munice, evakuaci zraněných, a dokonce jako generátor pro vysílačky a kvadrokoptéry. Podle neověřených zpráv je pancíř vozidla vyroben z kompozitních materiálů, navržený tak, aby odolal střelbě z ručních zbraní a nárazům střepin z výbušných zařízení.

Podle informací se v současné době věnuje značné úsilí vybavení stroje nezbytnou elektronikou pro autonomní provoz. Bezpilotní obrněné vozidlo bylo nedávno předvedeno na ruském obranném a bezpečnostním fóru Army 2023 spolu s dalšími zbraněmi.

Velkou otázkou je, kolik lidí bude potřeba k obsluze tohoto pokročilého robotického systému. Předpokládáme, že ruská praxe automatického nabíjení zbraní se přenese i na Zubilo, což naznačuje, že by mohlo být možné řídit vozidlo s menším počtem operátorů.

Zubilo nabízí poutavý pohled na budoucnost robotického boje, ale zůstává řada nezodpovězených otázek. Jakmile se vozidlo představí na jaře 2024, mnohé z těchto otázek se možná vyjasní.

Zdroj: Reddit; X; BulgarianMilitary