Rusko odhalilo noční můru ukrajinských vojáků. Jedná se o aktualizaci této obávané zbraně. Co dovede?

Oficiální televizní kanál ruského ministerstva obrany TV Zvezda ukázal zajímavé záběry z výstavy v Národním obranném řídicím centru, na nichž je nový dron, známý jako Lancet-3M nebo „Výrobek 52“.

Lancet-3M je nová generace létající munice, která se již stala noční můrou ukrajinských vojáků. Vyvinula ji ruská společnost ZALA Aero Group.

Dron kamikadze se potlouká nad operační arénou, lokalizuje a sleduje nepřítele, „zkoumá“ možné cíle, aby pomohl vybrat ty vysoce hodnotné, volí správné načasování, směr a úhel útoku a poté provede přesný úder. Operátoři mohou údery odvolat i v poslední vteřině po odjištění dronu. Tento způsob kontroly umožňuje vojákům změnit cíl v případě, že se nepřítel vzdálí z dohledu.

Podle ruských médií váží nový dron asi 15 kg a letí rychlostí asi 120 km/h. Maximální dosah je údajně 40 km a cíle jsou obvykle lokalizovány pomocí průzkumného dronu před vypuštěním Lancetu.

Nová verze má oproti základní verzi řadu vizuálních změn, včetně jednoho velkého křídla ve tvaru písmene X a malého ocasu ve tvaru písmene X. Kromě toho se Lancet-3M stal podobným leteckému plížícímu střelivu izraelské výroby Hero-120.

Zdroj: Defence Blog