Rusko obnovuje svůj plán na průzkum Měsíce. První misí bude Luna 25

Rusko hodlá znovu začít zkoumat Měsíc, jako to před lety udělali Sověti. První misí bude Luna 25, která zahájí nový program země spojený se Stříbrným glóbem. Víme, že Rusové plánují spolupracovat s Čínou a Evropou, pokud jde o Měsíc.

Rusko donedávna neprojevovalo o průzkum Měsíce velký zájem, jako tomu bylo před lety v Sovětském svazu. Poslední sovětskou misí byla Luna 24, která v roce 1976 získala ze Stříbrného glóbu asi 170 gramů materiálu pro studium na Zemi. Rusové nyní plánují obnovit svůj lunární program, informuje portál Space.

Rusko chce znovu prozkoumat Měsíc a začne s tím prostřednictvím mise Luna 25, která zahájí nový průzkumný program. V rámci ní bude ke Stříbrnému glóbu vypuštěn speciální modul, jehož start je v současnosti naplánován na červenec letošního roku. Stroj je vidět na obrázku níže.

Očekává se, že Luna 25 umožní lepší průzkum jižního pólu Měsíce, kde by v budoucnu mohly vzniknout první základny. Kosmická loď se již nějakou dobu staví, ale práce se protáhly a projekt nabral zpoždění.

Rusové hodlají na svém lunárním programu spolupracovat také s Evropou a Čínou. Zvláště zajímavé se zdá být poslední jmenované partnerství, které by mohlo vést k výstavbě společné stanice na Stříbrném glóbu.

Zdroj: space.com