Čína zablokovala populární aplikaci Clubhouse. Teď ji kopírují

Nečekaný úspěch aplikace propagované Elonem Muskem překvapil i Peking. Uzavřená aplikace, mimo kontrolu úřadů, však brzy skončí.

Elitní aplikace určená k vytváření diskusních skupin, webinářů a zvukových schůzek byla v posledních týdnech hitem. Abyste se dostali do takto uzavřených „místností“ (pojme až 8 000 posluchačů), musíte dostat individuální pozvánku. Clubhouse dosud mohli používat pouze vlastníci iPhonů, ale aplikace je nyní k dispozici pro Android.

Jeho popularita v Číně i jinde ve světě prudce vzrostla, což se Pekingu nelíbilo. Úřady, podle jejich zvyku, již v únoru tohoto roku aplikaci zablokovali. Jako houby po dešti začaly růst podobné služby „vyrobené v Číně“. Číňané proto brzy budou mít vlastní a jedinou správnou verzi Clubhouse. Otázkou je, zda se tam disidenti budou moci setkat stejně svobodně. Lze předpokládat, že v tomto případě budou mít úřady mnohem větší možnosti kontroly.

ByteDance začal kopírovat médium pro hlasové schůzky. Majitel TikToku vytvoří vlastní verzi americké aplikace, odhalila agentura Reuters. Podle jeho zdrojů je práce v rané fázi. Říká se, že generální ředitel projektu, Zhang Yiming, měl o projekt velký zájem. Reuters chtěla více podrobností, ale ByteDance to odmítl komentovat.

Společnost Xiaomi také chce změnit svou aplikaci Mi Talk blíže k ClubhouseČínský výrobce smartphonů zahájí na tomto základě vlastní službu, která je k dispozici pouze na pozvánku.

Clubhouse je fenomén. Kromě Elona Muska ho používá mimo jiné rapper Drake, Oprah Winfrey, Vlad Tenev (prezident startupu Robinhood), Chris Rock a Ashton Kutcher. Nové sociální médium na začátku února tohoto roku bylo nainstalováno 3,5 milionkrát. O dva týdny později to bylo již 8,1 milionu instalací.