Rusko obdrželo zbraně pašované Íránem. Konkrétně Astros II a Bavar 373. Co je to za zbraně?

Rusko používá proti Ukrajině zbraně pašované Íránem z Iráku, napsal server The Guardian. Britský deník s odvoláním na informace od iráckých milicí a regionálních zpravodajských služeb uvedl, že tajné sítě jsou využívány k dodávkám vojenského vybavení, včetně granátometů RPG, protitankových střel nebo raketových systémů Astros II. Co je to za zbraně?

Vojenské vybavení se do Ruska údajně dostává prostřednictvím íránské sítě pašeráků zbraní. Granátomety RPG a protitankové střely byly v držení Lidových mobilizačních sil (Al-Hashd al-Shabi) 26. března převezeny do Íránu přes hraniční přechod Salamja, poté převzaty íránskou armádou a po moři přepraveny do Ruska.

Naopak 1. dubna měla aliance více než 40 miličních formací předat Rusku dva polní raketové systémy Astros II, které vyrábí Brazílie. Kromě toho měl Kreml obdržet íránský mobilní silniční raketový systém země-vzduch dlouhého dosahu Bavar 373 a ruský systém S-300.

Polní raketový systém Astros II

Artillery Saturation Rocket System je zařízení vyvinuté a vyráběné brazilskou společností Avibras Aerospacial SA. Typická baterie se skládá ze šesti univerzálních raketometů (AV-LMU), schopných odpalovat pět typů raket různých ráží (od 127 do 300 mm, jejichž dostřel se pohybuje od 9 do 80 km), šesti vozidel pro dodávku munice (AV-RMD), velitelské vozidlo a vozidlo pro řízení palby (AV-VCC), dvě dílenská vozidla (pro elektronický a mechanický servis systému v terénu) a volitelně elektronická jednotka řízení palby (AV-UCF), jejímž hlavním úkolem je zdokonalovat postupy řízení palby pomocí radaru a počítačů.

Raketový systém země-vzduch dlouhého doletu Bavar 373, jehož hlavním účelem je ničit letadla, bezpilotní letouny nebo balistické rakety, vyvinulo íránské ministerstvo obrany. Je považován za pokročilejší obdobu ruského systému S-300 a jak upozorňuje web Army Technology, tvrdí se, že svými schopnostmi překonává americký systém protivzdušné obrany Patriot PAC-3.

Bavar-373 se skládá z vertikálního odpalovacího systému, dvou vyhledávacích a zaměřovacích radarů, raket Sayyad-4 a řídicího střediska. Poprvé byl použit během cvičení protivzdušné obrany íránské armády a Islámských revolučních gard (IRGC) v říjnu 2020. Řešení je schopné ničit cíle v různých výškách. Bavar-373 dokáže detekovat až 100 cílů, sledovat 60 z nich a současně zaútočit na šest z nich (včetně cílů vzdálených až 200 km a v maximální výšce 27 km).

Zdroj: theguardian.com, Wikipedia