Ruské tanky T-90S měly jít na export, ale objevily se na Ukrajině. Nechybí jim výbava v podobě klece nad věží

Ruské tanky T-90S jsou vybaveny hladkohlavňovými kanóny ráže 125 mm, které jim poskytují vysokou palebnou sílu, a motory o výkonu 1 000 koní zajišťující mimořádnou pohyblivost. Některé varianty disponují také systémem sebeobrany TshU-1 Shtora-1, což je výhoda, kterou si určitě chtějí udržet. V reakci na zkušenosti z bojů na Ukrajině byly tyto tanky modifikovány, včetně přidání klecí chránících před útoky dronů a přídavného reaktivního pancéřování, píše web Defence Express.

Ruské ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo propagandistický materiál, který odhalil posílání dalších tanků T-90S na Ukrajinu. Tyto moderní bojové stroje, vyráběné v Rusku od konce 20. století, jsou známé pro svou výkonnost a technologickou vyspělost. T-90S, exportní verze populárního modelu T-90, byla původně určena pro armády zemí jako Indie, Turkmenistán a Alžírsko. Avšak v důsledku války na Ukrajině byly některé z těchto jednotek přesměrovány na podporu ruských vojenských operací.

V kontextu pokračujícího konfliktu na Ukrajině se zdá, že ruská armáda čelí výzvám spojeným s udržením svého obrněného vozidlového parku. Britské ministerstvo obrany uvádí, že od začátku konfliktu přišla ruská armáda o zhruba 2 600 tanků, což ji nutí sáhnout po starších modelech a nyní i po tancích T-90S, které byly zpočátku určeny pro export. Zajímavostí je, že některé z těchto tanků byly zákazníky odmítnuty kvůli technickým závadám a nyní jsou využívány v konfliktu, kde mohou představovat značnou hrozbu pro ukrajinské síly.

Tato situace ukazuje na adaptabilitu a zdrojovou vynalézavost ruských vojenských sil, ale také poukazuje na výzvy, kterým čelí v dlouhodobějším konfliktu. Přes všechny technologické inovace a úpravy zůstává nasazení tanků T-90S na Ukrajině kontroverzní a odhaluje složitou dynamiku moderního válečnictví, kde staré spojenectví a zbrojní dohody mohou být rychle přepsány aktuálními geopolitickými realitami.

Zdroj: X; Defence Express