Ruské bombardéry zmizely. Kam Rusové přesunuli zničené Tu-22m3?

Satelitní snímky zveřejněné novinářem RWE/RL Maximem Krutovem ukazují, že po útoku dronu bylo z ruské letecké základny Ďagilevo odvezeno až 10 strategických bombardérů Tu-22M3 a několik dalších letadel, jak píše server Defence Express. Zajímavé je, že Rusové poškozené stroje dokonce přemístili. Hovoří se také o přepravě raket. Připomínáme, co jsou Tu-22M3 zač a jaké mají schopnosti.

Útok dronu na ruskou leteckou základnu Ďagilevo zřejmě přiměl Rusy k rychlým opatřením. Analýza satelitních snímků, na kterou upozornil Maxim Krutov, ukazuje, že se v rychlém tempu přesouvaly mimo jiné bombardéry Tu-22M3. A dopravní letoun An-124, který je na letišti vidět, mohl být použit k přepravě raket Kh-22 nebo klíčového vybavení pro podporu letadel na novou základnu.

Letoun Tu-22M3, který Rusko používá k náletům na Ukrajině a který „zmizel“ z letecké základny Diaghilevo, je modernizovanou verzí Tu-22M. Bombardér vychází z jeho konstrukce, ale došlo k výrazným vylepšením. Maximální vzletová hmotnost tohoto stroje je 126 400 kg, z čehož 24 tun může tvořit výzbroj, tj. mimo jiné řízené a neřízené pumy, řízené střely Ch-15, řízené střely Ch-22 nebo nové střely Ch-47M2 Korzhal. Střely s plochou dráhou letu mohou nést jaderné hlavice, jak uvádí server Military Today.

„Mizející“ ruské bombardéry

Existují dvě teorie o zmizení ruských bombardérů Tu-22M3. První z nich je, že bombardéry mohly být přesunuty na jiné místo, které se stále nachází na letecké základně Diaghilevo, a tudíž nejsou zachyceny na satelitních snímcích. Druhá, pravděpodobnější varianta naznačuje, že stroje byly přesunuty na jinou základnu, aby byla zajištěna jejich bezpečnost před dalším kolem náletů na Ukrajinu.

Bombardéry Tu-22M (v kódu NATO: Backfire) jsou stroje vyvinuté ruskou leteckou společností Tupolev a vyráběné Kazaňským svazem leteckého průmyslu. Stroje byly vyvinuty jako vysokorychlostní bombardéry schopné létat nadzvukovou rychlostí a zasahovat bombami a raketami pozemní cíle rozmístěné v operační zóně nepřítele. Tyto operace usnadňovala jejich konstrukce, zejména křídla s proměnlivou geometrií.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, military-today.com