Rus na elektrickém kole úmyslně najel na protitankovou minu. Nic se mu nestalo

Válka na Ukrajině je navzdory své krutosti plná situací, které by se donedávna právem objevovaly jen v akčních filmech.

Tento kousek, ve kterém najel Rus na protitankovou minu, se podařil ruskému válečnému zpravodaji. Záběry z jeho kamery GoPro ukazují, jak úmyslně najel na svém elektrickém kole na protitankovou minu, která nevybuchla, píše web Funker530.

Elektrokola se stala populární u obou stran. Umožňují totiž překonávat značné vzdálenosti i v obtížném terénu a zároveň vytvářejí velmi nízkou tepelnou a akustickou stopu, což se o běžných motorkách říci nedá.

Kromě toho mohou sloužit jako mobilní powerbanky, což je v případě například ruského válečného zpravodaje velmi praktická věc, neboť umožňuje nabíjet veškeré fotografické či kamerové vybavení v terénu, kde je přístup k elektřině luxusem.

Muž na elektrickém kole proti protitankové mině
Rus přežil svůj kaskadérský kousek díky tomu, že byl příliš lehký. Protitankové miny na rozdíl od protipěchotních min vyžadují k aktivaci velmi vysoký tlak. Na záběrech viditelná mina vypadá jako nejběžnější na východě – TM-62M je charakterizovaná výškou 88 mm, průměrem 320 mm a obsahující 7 kg TNT.

Výbušnou nálož iniciuje tlaková roznětka se aktivuje při tlaku 200-500 kg. V případě nižšího rozsahu je možné, aby muž plně vybavený neprůstřelnou vestou včetně balistických plátů například s fotografickým vybavením a zásobou potravinových lístků pohybující se na elektrickém kole měl hmotnost blízkou spodní hranici, uvádí web Nitrochem. V tomto konkrétním případě Rus vděčí za svůj život tomu, že byl prostě příliš lehký na to, aby aktivoval rozbušku.

Zdroj: Nitrochem; Funker530