Neodymové magnety udrží mnohonásobek své hmotnosti

Ani si neuvědomujeme, jak často v životě používáme magnety. V zavírání skříněk, v držáku na telefon v autě, na lednici, ve škole na nástěnce, magnety jsou také základem mnohých dětských hraček. Používají se však i v průmyslu. Tam se bavíme o trochu jiném typu magnetů.

V průmyslu se využívají neodymové magnety. Vyrábějí se ze směsi neodymu, boru a železa, zajímavostí je, že nejde o zase tak dlouho zavedený vynález. Vynikající vlastnosti této směsi při zachování přijatelné ceny byly objeveny až v 80. letech minulého století. Jedná se tedy o vůbec nejnovější, ale zároveň i nejsilnější typ magnetu.

Unesou až tisícinásobek vlastní hmotnosti

Neodymový magnet o velikosti mince dokáže udržet desetikilový předmět. Běžně totiž zvládají tisícinásobek vlastní hmotnosti. Tato čísla však berte trochu s rezervou. Různí prodejci uvádí odlišné hodnoty, což vyplývá z toho, že vlastnosti záleží na konkrétním složení, respektive poměru složek.

A kde se tedy využívají? pokud se budeme bavit o průmyslovém použití, najdete je třeba v satelitech, reproduktorech, radarech a elektromotorech.

Nevýhody neodymových magnetů

Ani neodymové magnety každopádně nejsou dokonalé. Průmyslové použití komplikuje ztrácení magnetických vlastností nad 130 °C (80 °C, opět v závislosti na složení). Oproti tomu běžné feritové magnety lze používat až do 300 °C.

U neodymových magnetů byste si měli dávat pozor na to, kde je skladujete. Dokážou totiž vymazat data na médiích fungujících na magnetickém principu, jako je pevný disk, VHS a disketa. Ano, ze světa pomalu mizí, ale stále existují. Neodymový magnet může poškodit také vodoměr, elektroměr, monitory typu CRT a bankovní karty.

Další nevýhodou je snadná koroze, tomu ale dokážeme zabránit vhodnou povrchovou úpravou, magnety se obvykle niklují či zinkují.