Robot Artemis hraje fotbal údajně lépe než Messi. Zúčastní se i mezinárodního turnaje

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) vytvořili humanoidního robota o velikosti 142 centimetrů, kterého pojmenovali Artemis, což je přesmyčka slovního spojení A Robot That Exceeds Messi In Soccer. Robot se letos zúčastní mezinárodního turnaje a své fotbalové dovednosti předvede v červenci ve Francii na akci RoboCup23.

Artemis umí chodit a skákat a je jedním z pouhých tří robotů na světě se schopností běhat. Odborníci mu při testech naměřili rekordní rychlost chůze 2,1 m/s.

Na RoboCupu23 se sejde 2 500 soutěžících zastupujících 45 zemí, kteří budou plnit řadu úkolů souvisejících s fotbalem. Před téměř 30 lety zakladatel RoboCupu Hiroaki Kitano navrhl, že do roku 2050 by na hřišti mohli s lidmi hrát roboti.

Fotbalové dovednosti robota Artemis, včetně schopnosti zvedat se ze země a přenášet předměty, budou v následujících týdnech testovány ještě intenzivněji.

Doktor Dennis Hong, ředitel Laboratoře robotiky a mechanismů Kalifornské univerzity, říká, že téměř 40kilogramový robot je „první svého druhu“ a využívá technologii, díky níž se chová, jako by měl „pružné“ biologické svaly namísto pevných částí jako ostatní roboti. To je klíčové pro jeho rovnováhu při chůzi po nerovném terénu a schopnost běhu.

Zdroj: redakce, Daily Mail