Pokud cítíte toto při chůzi, okamžitě navštivte lékaře. Riziko úmrtí je alarmující
Zadýcháváte se při chůzi? Pravděpodobně to zažil každý, pokud ale máte tento problém pravidelně, a to i při malé námaze, měli byste neprodleně vyhledat lékaře. Takto se totiž mohou projevit některá onemocnění, která v krajním případě mohou vést dokonce k úmrtí.
Pokašlávání a zadýchávání se například při dobíhání tramvaje nebo chůzi do schodů asi alespoň párkrát zažil každý. Pokud se s ním ale setkáváte častěji, než odpovídá míře vaší fyzické aktivity, měli byste si zodpovědně položit několik otázek.
Zamyslete se, jak často se s tímto problémem setkáváte – jedná se jen o situace, kdy objektivně přesahujete meze své aktuální kondice, nebo se to naopak děje ve chvílích, které by většina lidí za zvláštní námahu nejspíš nepovažovala?
Při chůzi po rovině byste se zadýchat neměli
Pokud je to ten druhý případ, domluvte si schůzku se svým lékařem. Může se totiž jednat o jeden z prvních příznaků onemocnění CHOPN, neboli chronická plicní obstrukční nemoc. Ta vám napřed život může jen lehce komplikovat, ale pokud ji nebudete řešit, pravděpodobně se bude zhoršovat a následky mohou být tragické. Může vás postihnout invalidita, transplantace plic nebo dokonce smrt.
Nejprve si otevřeně řekněme, co je nejčastější příčinou tohoto onemocnění. Jak už nejspíš tušíte, jedná se o kouření. A to jak aktivní, tak pasivní. Pokud pravidelně pobýváte v zakouřených prostorách, může vás nemoc snadno postihnout také.
Velký vliv mají ale i vrozené dispozice, protože se CHOPN rozvine jen asi u čtvrtiny kuřáků. Kromě toho existují také lidé, kteří mají pro zmíněnou nemoc dispozice a onemocní i přesto, že se cigaretám vyhýbají. Důvodem je to, že se jim netvoří důležitý enzym, který brání poškození plic vdechováním toxických látek. To je ale poměrně vzácné.
Že je něco v nepořádku, naznačí kašel
Které příznaky byste tedy rozhodně neměli podcenit? Prvním znamením, že něco není v pořádku, bývá obvykle dlouho trvající kašel a zahlenění. Pokud vás trápí několik měsíců a ne a ne se ho zbavit, pak pravděpodobně trpíte chronickou bronchitidou. Ta poté může (i když nemusí) vést k rozvoji CHOPN.
Dalším problémem je dušnost. Postižení obvykle mají pocit nedostatku kyslíku, zrychlený dech nebo tlak na hrudi. Nejprve se tyto problémy objevují jen při větší zátěži, například při sportu, fyzické práci, chůzi do schodů a podobně. Pokud ale nezačnete s léčbou, bude se to s vysokou mírou pravděpodobnosti stupňovat.
Postupně začne být problém i chůze po rovině, oblékání, domácí práce nebo třeba milostný život. V konečné fázi je dušnost přítomna téměř neustále, a tak se může stát, že vás bude budit ze spánku.
CHOPN překáží nejen při chůzi
Kromě toho má CHOPN velký vliv také na další tělesné funkce. Někomu se zhorší vstřebávání živin ze střev, takže začne rapidně hubnout, aniž by sám chtěl. Dochází také ke zhoršení srdeční činnosti a dalším kardiovaskulárním problémům. Typickým příznakem je například to, že kvůli zhoršenému oběhu vám začnou otékat dolní končetiny.
Pokud jste si těchto příznaků všimli, poraďte se se svým praktickým lékařem, který vás pravděpodobně odešle k pneumologovi (ten se specializuje právě na plíce). Následovat bude komplexní vyšetření včetně rentgenu plic.
Problém je, že člověk začne obvykle problémy pociťovat až ve chvíli, kdy se jeho dechová kapacita sníží zhruba na jednu třetinu. Proto mnoho pacientů přijde do ordinace teprve ve chvíli, kdy je jejich onemocnění již poměrně rozsáhlé.
Poškození plic, které již vzniklo, nelze vrátit do původního stavu. Je možné pouze zařídit, aby se stav nadále nezhoršoval. I přesto ale pacient obvykle musí slevit ze svých aktivit, nezřídka je nucen pravidelně inhalovat kyslík a někdy potřebuje také transplantaci plic. Ve většině případů ale bohužel i tak dochází k předčasnému úmrtí.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]