Rheinmetall představuje stíhací tank Lynx 120, silný jako Leopard II

Bojové vozidlo pěchoty Lynx je exportní model společnosti Rheinmetall. Nyní byl představen model s bojovým modulem. Malý Lynx je tak vyzbrojen stejně jako 20 tun těžší hlavní bojový tank Leopard 2, informuje portál Stern.

Společnost Rheinmetall vyvinula Lynx podle bojových vozidel pěchoty Marder a Puma. IFV (Infantry Fighting Vehicle) nebyl postaveno pro Bundeswehr, je to transportér pro mezinárodní trh. Místo toho, aby byl Lynx vozidlem na přání politiků, je především „praktickým“ bojovým vozidlem pěchoty, které se zaměřuje na náklady, spolehlivost a osvědčené systémy.

Ústředním prvkem konstrukce je rozdělení a modularita vozidla na dvě hlavní části: základní vozidlo a specializované vybavení pro plnění úkolů a rolí. Díky tomu lze snadno navrhovat různé nástavby podvozku. Nyní Rheinmetall rozšířil rodinu Lynx o variantu stíhacího tanku. Lynx 120 zvládl montáž věže se 120mm hladkým kanónem na malý podvozek. Tento kanón bojového vozidla je odvozen od hlavní zbraně tanku Leopard 2.

Sekundární výzbroj zahrnuje kulomet namontovaný paralelně s hlavní zbraní. Velitel může také ovládat samostatně zaměřitelný kulomet ráže 50 mm. Posádku podporuje 360° kamerový systém s automatickým vyhledáváním a sledováním cílů. Lynx 120 je také prvním lehkým tankem, který je standardně vybaven systémem aktivní obrany (ADS) společnosti Rheinmetall pro obranu proti protitankovým a protitankovým řízeným střelám. Hlavní zbraň může střílet nové programovatelné projektily DM11 (HE). Rheinmetall nepíše, jak se 120mm kanón nabíjí, lze však předpokládat, že se používá automatický nabíjecí systém.

Modulární transportér

Zároveň byla dále vylepšena elektronika tanku. Lynx je schopen zasáhnout více cílů současně a údajně je schopen nasadit i bezpilotní letoun. Další zajímavou funkcí je systém senzorů a mikrofonů, který dokáže automaticky lokalizovat nepřátelské střelce. Model Lynx převzal od modelu Puma modulární konstrukci. Je poměrně snadné vyvinout různé věže pro bojové vozidlo pěchoty a podle toho Lynx vyzbrojit.

Aby byla posádka chráněna a pěšáci mohli nasedat a sesedat vzadu, je motor umístěn vpředu. Ochranu posádky před dělostřeleckými střepinami, minami a výbušnými zařízeními zvyšuje mimo jiné dvojitá podlaha. Zásah z moderního hlavního bojového tanku by však pronikl pancířem.

Žádná lehká váha

Varianty Lynxu váží od 38 do 44 tun. Lynx tedy není nijak lehký. Pro srovnání, Leopard 2 váží přes 62 tun. To je podstatně více, ale ruské hlavní bojové tanky T-90 a T-14 Armata váží jen 46,5, resp. 48 tun a mají mnohem výkonnější výzbroj. Lynx údajně dosahuje rychlosti přes 65 km/h.

Maďarsko již objednalo 200 kusů těchto vozidel. Společnost Rheinmetall se společně se svým americkým partnerem Raytheonem uchází o zakázku na nástupce amerického bojového vozidla pěchoty Bradley.

Zdroj: Stern.de