Revoluční plně samořídící traktor orá i seje. Stačí pokyn zemědělce z telefonu

Společnost Deere & Co., která pomohla mechanizovat zemědělství v roce 1837 prvním komerčně úspěšným ocelovým pluhem, představila obdobně revoluční stroj – plně samořídící autonomní traktor, uvádí server wired.com.

Nový traktor John Deere 8R využívá šest párů stereokamer a pokročilou umělou inteligenci k vnímání okolí a navigaci. Po zadání trasy a souřadnic dokáže sám najít cestu na pole, pak bez pokynů zorat půdu nebo zasít osivo a vyhýbat se překážkám. Zemědělec může stroji zadávat nové příkazy pomocí aplikace v chytrém telefonu.

„Je to monumentální posun,“ říká technologický ředitel společnosti Deere Jahmy Hindman o novém stroji, který byl odhalen v úterý na veletrhu v Las Vegas. „Myslím, že je to stejně velký posun jako přechod od koní k traktorům.“

Společnost Deere v posledních deseti letech do svých výrobků začleňuje stále více umělé inteligence, některé traktory již pracují samostatně na bázi umělé inteligence, ale pouze v omezených situacích, například sledují trasu určenou pomocí GPS, ale nejsou schopny objíždět překážky.

Plně samořídící traktor značky 8R se spoléhá na pokročilé algoritmy neuronových sítí, které mu umožňují vyhodnocovat informace přicházející do jeho kamer. Podobný přístup využívají i společnosti, které vytvářejí samořídící automobily, například společnost Tesla, která obdobně prostřednictvím svých vozů shromažďuje data a následně je využívá ke zdokonalování svého samořídicího systému Autopilot.

Společnost Deere neuvedla, kolik bude tento nový traktor stát, ale její nejdražší současné modely jsou v prodeji až za 8 000 000 dolarů, tedy zhruba 180 milionů korun.

Zdroj: wired.com