Ramzan Kadyrov se pochlubil svou sbírkou zbraní. Má například pistoli agentů KGB

Ramzan Kadyrov se na sociálních sítích pochlubil fotografií, na které ukazuje svou sbírku zbraní. Ta je poměrně rozsáhlá a je vidět, že Kadyrov je velkým fanouškem pistolí GLOCK a nechybí ani pozlacený samopal PKM. Popisujeme nejzajímavější exempláře z jeho sbírky.

Na fotografii níže je vidět značná sbírka zbraní, jejíž převážnou část tvoří pistole GLOCK ve dvoubarevném provedení se stříbřeným závěrem, ale najdeme zde i zajímavou pistoli PB, což je tlumená verze Makarova, a univerzální samopal PKM. Ten byl podle oblíbené módy mezi bohatšími vojevůdci navíc pozlacen.

Pistole GLOCK – mimořádně oblíbená rakouská konstrukce

Pistole GLOCK vyvinuté v 80. letech 20. století se staly celosvětovým hitem díky osvědčené konstrukci a použití polymerového rámu. Jeho použití vedlo ke značné úspoře hmotnosti ve srovnání s tehdejšími konkurenty, kteří spoléhali na ocelové nebo hliníkové skelety.

Pistole Glock používá mnoho policejních a vojenských jednotek a jejich konstrukce si získala uznání i mezi civilními uživateli. V průběhu let byla také vyvinuta obrovská základna tungových dílů a příslušenství, a přestože pistole na Kadyrovově stole jsou vzhledově identické, mohou se od sebe značně lišit.

Základem úprav, soudě podle fotografie, byly kompaktní modely G48 s hlavní 106 mm a hmotností 524 g bez zásobníku na 10 nábojů určené pro skryté nošení.

Pistole PB – zbraň sovětských zabijáků

Druhým zajímavým exemplářem je pistole PB, zavedená koncem 60. let 20. století do výbavy ruských jednotek Specnaz a agentů KGB, je tlumená pistole PB (Pistol Besshumnyj). Ta vychází z pistole Makarov, k níž byl mimo jiné přidán dvoudílný tlumič zvuku.

Jeho zadní část obklopuje hlaveň, v níž byly vyvrtány otvory pro odvod části prachových plynů za účelem zpomalení střely na podzvukovou rychlost, zatímco druhá část již působila jako klasický tlumič zvuku. Další výhodou bylo, že v pistoli PB byl i při odšroubované přední části tlumiče zvuk výstřelu poněkud utlumen a hůře lokalizovatelný. Navíc charakter tohoto řešení umožňoval snadnější ukrytí zbraně rozdělené na dvě části.

PKM – jeden z nejoblíbenějších kulometů na světě

Do popředí sbírky se však dostává pozlacený univerzální kulomet PKM. Jedná se o konstrukci Michaila Kalašnikova, zavedenou do výzbroje v 60. letech 20. století jako PK, která o několik let později prošla modernizací snižující hmotnost, což vedlo ke změně názvu na PKM.

Nakonec vznikl ukm, což byla de facto zesílená karabina AK zmenšená na nový náboj a upravená pro napájení z nábojového pásu. Stejně jako tam se používá pístový plynový systém s dlouhým zdvihem a uzamykáním závěru otáčením, jak píše server Military Today.

Výsledkem je konstrukce o hmotnosti přibližně 7,5 kg v ráži 7,62×54 mm R, schopná vést přehradnou palbu na vzdálenost až přibližně 2 km. Rychlost střelby PKM je 650 ran/min a zásobuje se obvykle ze zásobníků, které obsahují 100 nebo 200 nábojových sekcí nábojových pásů.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia