První létající taxíky. Budou spíše doplňkem současné dopravy, zatím chybí infrastruktura

Drony a další létající vozidla budou stále více autonomní. Předpokládá, že první létající taxi bez pilota vzlétne v Británii v roce 2030. Podle odborníků je však nejprve třeba překonat překážky, jako je infrastruktura a přijetí ze strany veřejnosti. Existuje řada různých modelů, ale většina létajících taxíků vypadá jako futuristický vrtulník a obvykle uveze asi pět lidí.

Patří do rodiny vozidel nazývaných eVTOL, což je zkratka pro elektrická letadla s kolmým startem a přistáním. Technologie pro ně existuje již nyní, ale je pravděpodobné, že letouny začnou sloužit výhradně jako dopravní prostředek – nahradí drahé cesty, které v současnosti vykonávají vrtulníky, píše BBC.

Mezi možnosti využití bezpilotních letounů patří například přeprava zdravotnického materiálu, doručování pošty ve venkovských oblastech nebo pátrání po zločincích na útěku. Jejich využití je zatím v počáteční fázi, ale plán předpokládá, že do roku 2027 by se doručování pomocí dronů stalo běžnou záležitostí.

Největšími překážkami, které brání tomu, aby se létající taxíky dostaly do vzduchu, jsou infrastruktura a vnímání veřejnosti.

Doplněk k současným druhům dopravy

Návrhy by vyžadovaly nový rozvoj infrastruktury ve Velké Británii, například „mini letiště“ pro bezpilotní letadla. V roce 2022 bylo na parkovišti poblíž centra Coventry na čtyři týdny zřízeno mini letiště jako důkaz konceptu. Společnost Urban Air Port, která za konceptem stála, vidí budoucnost leteckých taxíků spíše jako doplněk k současným druhům dopravy, než jako jejich náhradu.

Od demonstrace před dvěma lety nebyla v Británii postavena ani vyzkoušena žádná další miniletiště. Ale podle vládního plánu bude první vertiport (letiště pro vertikální vozidla) uveden do provozu letos.

Zdroj: BBC, PwC