První jaderný reaktor rozsvítil čtyři žárovky. Je k vidění i dnes

Na ploše více než 2 300 km2 se nachází komplex, kde se díky jaderné energii rozsvítily první žárovky. Národní laboratoř Idaho leží vysoko v suchých oblastech východní části amerického státu Idaho. Většina komplexu je veřejnosti nepřístupná, ale můžete vstoupit do malé budovy, která je pozůstatkem vůbec první jaderné elektrárny.

Národní laboratoř v Idahu se zabývá výzkumem jaderné energie již více než 70 let. Mnoho z toho, co dnes víme o atomových reaktorech a jejich chování, objevili vědci právě zde. V komplexu bylo postaveno více než 50 jaderných reaktorů, včetně prvního. Zde byl také postaven první reaktor pro jadernou ponorku.

Laboratoř, kde se 20. prosince 1951 psaly dějiny, je poměrně malá. Právě v tento den se v nenápadné cihlové budově rozsvítily čtyři 200wattové žárovky díky energii z EBR-1 (Experimental Breeder Reactor, v překladu Experimentální množivý reaktor). Poprvé v historii byl reaktor schopen vyrobit dostatek energie, která se dala využít v praktickém každodenním životě. O několik dní později sloužil EBR-1 jako zdroj energie pro celou Národní laboratoř v Idaho, jak píše server Britannica.

Překvapivě nebyl reaktor EBR-1 postaven za účelem výroby elektřiny, ale proto, aby se ukázalo, že je možné postavit množivý reaktor. Multiplikační reaktor ve skutečnosti vytváří více štěpného materiálu, než spotřebuje. Toho lze dosáhnout tak, že se zbývající neutrony pohltí plodným izotopem. Ten se pak přemění na štěpný izotop.

Princip šíření paliva poprvé navrhl slavný fyzik Enrico Fermi a cílem projektu EBR-1 bylo ověřit tuto teorii v praxi. Nejenže se mu to podařilo, ale navíc dokázal vyrábět elektřinu. Ale měl také jedno nešťastné prvenství, protože se stal prvním reaktorem v historii, který se částečně roztavil. Stalo se tak 29. listopadu 1955, jak uvádí server INL.

EBR-1 však byla v provozu až do roku 1961, kdy ji nahradila EBR-2. O rok později byl prohlášen za národní historickou památku.

Zdroj: redakce, britannica.com, inl.gov