Byl vyvinut rekordně výkonný solární článek – dvakrát účinnější než běžný panel

Vědci z Národní laboratoře pro obnovitelnou energii amerického ministerstva energetiky dosáhli nového rekordu v účinnosti tříspojového fotovoltaického článku. 39,5 % je výsledek dosažený při osvětlení odpovídajícím slunečnímu výkonu, informoval web Wissenschaft-x.com.

Fotovoltaické panely, které jsou oblíbené na střechách domů po celé zemi, dosahují účinnosti něco málo přes 20 %, ale v laboratořích po celém světě vědci hledají způsoby, jak tuto hodnotu zvýšit a přeměnit tak více sluneční energie na elektřinu, kterou potřebujeme.

Výzkumníci z Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) se pochlubili, že se jim podařilo překonat téměř deset let starý rekord pro tříspojkové panely. V roce 2013 stejný tým dosáhl výkonu 37,9 % a v roce 2020 se mu podařilo tento výsledek ještě vylepšit, ale ne pomocí tří, nýbrž šesti konektorů. Poté se účinnost zvýšila na 39,2 procenta.

Nový panel je proto efektivnější a konstrukčně jednodušší než jeho předchůdce. Přestože jedna z jeho tří vrstev využívá technologii kvantových jamek. Toho je dosaženo použitím několika velmi tenkých vrstev arsenidu galia, které vytvářejí potenciálové bariéry a mění vlastnosti fotonů vstupujících do panelu.

Další dvě vrstvy jsou vytvořeny a vyladěny tak, aby reagovaly s co nejširším spektrem světla, které dopadá na jejich povrch. V současné době je cílem vědců co nejvíce snížit výrobní náklady tohoto typu panelů. Doposud se podobné konstrukce používaly ve vesmíru, např. k napájení družic a vesmírných stanic, protože umožňují zmenšit prostor a hmotnost, což přináší obrovské náklady. Nový objev tak může být dalším krokem ke snížení ceny vynášení satelitů a vesmírných stanic na oběžnou dráhu a dále – na Měsíc a Mars.

Zdroj: wissenschaft-x.com