Prohlížeč od společnosti Microsoft mění svůj název

Připravuje Microsoft zásadní změny? Nejnovější vývoj u prohlížeče Microsoft Edge tomu lehce nasvědčuje.

Microsoft přejmenoval svůj prohlížeč a přidal do něj odkaz na umělou inteligenci – zatím jen v mobilních verzích Edge, ale možná brzy i v počítačích. Od nynějška se v App Store a Google Play Store prohlížeč americké společnosti oficiálně jmenuje Microsoft Edge: AI Browser, píše portál Extremetech.

Jak lze takový krok Microsoftu číst? Jednak by mohlo jít o snahu zvýšit zájem mezi mobilními uživateli, kde si Edge nevede vůbec oslnivě (ostatně každý uživatel Windows je neustále nabádán k používání Edge, takže tam asi nebude potřeba klást větší důraz), jednak by to mohlo svědčit o ještě větší lásce společnosti k umělé inteligenci, než se zdálo….. ačkoli láska společnosti MS k řešením AI je patrná již více než rok.

Microsoft už nějakou dobu poskytuje v prohlížeči Edge spoustu novinek založených na umělé inteligenci a vše začalo především uvedením Bing AI (chatbot podobný ChatGPT) do prohlížeče, k čemuž došlo nějakou dobu po další velké investici společnosti založené Billem Gatesem do OpenAI. Jedná se o společnost, která se během osmi let vypracovala z nuly na hodnotu 80 miliard dolarů a nabízí jeden z nejrychleji rostoucích webových projektů v historii (DALL-E, ChatGPT, GPT-4 a další) – není tedy divu, že do ní Microsoft rád investoval 10 miliard dolarů a získal 49 % jejích akcií. Účinky tohoto kroku jsou patrné pouhým okem; vždyť jen v poslední době Microsoft zavedl do prohlížeče Edge spoustu vylepšení souvisejících s umělou inteligencí a v této oblasti velmi experimentuje.

Faktem však je, že změna názvu na Microsoft Edge: AI Browser je v tuto chvíli čistě marketingovým tahem. Samotný prohlížeč pro chytré telefony se nezměnil naprosto žádným způsobem – jedná se tedy o poněkud zvláštní krok.

Jaké jsou další plány společnosti Microsoft?
Pokud bude Microsoft pokračovat touto cestou, nebude trvat dlouho a celý jeho operační systém bude pokřtěn na „Windows AI“. Ostatně Edge není jediným místem, kde se novinky s umělou inteligencí objeví – v případě samotných Windows stojí za zmínku zejména Copilot. Copilot je aplikace, která využívá moderní technologie umělé inteligence a jazykové modely, aby nám pomohla… prostě s čímkoli. Jak oznámil sám Microsoft, Copilot nás bude moci podpořit při psaní obchodních nabídek, shrnutí věcí z porady, které jsme nevěnovali příliš pozornosti, generování obrázků pro prezentace a dokonce i při plánování tematických večírků. Více jsme psali zde. Je to asistent doslova pro jakýkoli úkol.

Copilot je pro Microsoft tak velkou záležitostí, že se společnost dokonce rozhodla přidat na klávesnici speciální klávesu – poprvé po 30 letech, jak jsme psali v tomto článku. Jedno je jisté: umělá inteligence je pro Microsoft (a buďme upřímní – pro většinu dnešních společností) skutečnou posedlostí, takže je nejspíš na čase zvyknout si na prvek „AI“ v názvech produktů společnosti vedené Satyou Nadellou. Co si o tom myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: redakce, Extremetech