Program HYDIS2. Evropské státy vyrábí střelu Aquila proti hypersonickým cílům

Hrozba hypersonických zbraní přiměla další země k urychlení prací na systémech pro zajištění účinné obrany. Jednou z takových iniciativ je výzkumný program vedený společností MBDA s názvem HYDIS2. Přihlásila se k němu řada evropských zemí a do roku 2030 má být vyvinuta střela s názvem Aquila, jak uvádí web Breaking Defense.

Před několika dny Izrael oznámil vývoj protihlukového systému nazvaného Sky Sonic. Jak ujistil výrobce, koncern Rafael, jedná se o první zbraň na světě speciálně určenou k boji proti cílům pohybujícím se hypersonickou rychlostí, tedy rychlostí vyšší než 5 Machů.

Na pařížském leteckém veletrhu 2023 oznámila společnost MBDA (která vyrábí mimo jiné střely CAMM a odpalovací zařízení iLauncher pro polské programy Narew a Pilica) vlastní práce na podobné zbrani. Společnost představila koncept třístupňové střely Aquila, i když se uvažuje i o dvoustupňové variantě. Prototyp této zbraně by měl být vyvinut do tří let.

Podle společnosti MBDA je Aquila výsledkem výzkumu společnosti v rámci programu HYDIS2 (Hypersonic Defence Interception Study), na němž se dosud podílelo 19 subjektů ze 14 evropských zemí. Hlavními partnery financujícími výzkum jsou Francie, Nizozemsko, Itálie a Německo.

HYDIS2 – výzkum ničení hypersonických zbraní

V této fázi je cílem programu HYDIS2 navrhnout různé koncepce střel pro boj s hypersonickými cíli a vymezit kritické technologie, které je třeba vyvinout pro výrobu účinné zbraně.

Izrael ani Spojené státy nemají srovnatelnou zbraň. Zároveň považují střelu Glide Phase Interceptor (GPI) vyvíjenou v USA za koncepčně podobnou.

Úkolem GPI je zničit hypersonickou střelu ve fázi, kdy před zasažením cíle znovu vstoupí do atmosféry a ve výšce asi 70 km se začne pohybovat klouzavým letem – několikanásobně překročí rychlost zvuku.

Zdroj: redakce, breakingdefense.com