Proč je čím dál těžší koupit novou herní konzoli?

Koupě herní konzole je v současnosti poměrně frustrující záležitostí. Poptávka je příliš velká a nabídka příliš malá. Ani o Vánocích není vidět žádné zlepšení, informuje deník Muensterland Zeitung.

Fronty, zahlcené internetové obchody, frustrovaní zákazníci. Při zahájení prodeje velmi žádaných nových konzolí je to téměř běžné. S konzolemi Playstation 5 od společnosti Sony a Xbox X od Microsoftu je však tento stav trvalý. Od zahájení prodeje před téměř rokem bylo prakticky nemožné koupit zařízení jen tak, a to se do Vánoc pravděpodobně nezmění.

Důvody přetrvávajících problémů s dodávkami jsou stejné jako například v automobilovém průmyslu: nedostatek procesorů a souvisejících dílů a narušení mezinárodního pohybu zboží. „Herní konzole jsou velmi složité výrobky složené z mnoha stovek dílů, a stačí, že jeden chybí, aby nebylo možné něco sestavit,“ říká Willy Shih, profesor na Harvard Business School a odborník na řízení mezinárodních dodavatelských řetězců.

Vyprodáno během několika sekund

Pro zákazníky to znamená především frustraci. Důvodem je skutečnost, že nová zařízení přicházejí na trh obvykle jen sporadicky a ve velmi malém množství a je často vyprodáno během několika sekund. Lepší situace je pouze u Xboxu řady S, menšího a o něco méně výkonného sesterského modelu řady X a u některých starších modelů konzole Nintendo Switch.

Situace byla obzvláště špatná na začátku prodeje. Někteří zákazníci, kteří si zboží objednali a zaplatili dlouho před vydáním, museli na něj čekat několik měsíců. Situace už není tak dramatická, ale stále je velmi napjatá. Když se zastaví celosvětový obchod, jako se to stalo na jaře po katastrofě v Suezském průplavu, pak nejsou ani konzole.

Na rozdíl například od společnosti Apple nemají společnosti Sony a Microsoft téměř žádné vlastní distribuční kanály pro své produkty. Prodej probíhá téměř výhradně prostřednictvím prodejců elektroniky a hraček. Díky tomu je naprosto nepředvídatelné, kdy budou nové konzole kde k dostání a navíc to ani není oznámeno – což je často jen proto, že samotní prodejci to vědí jen s velmi malým předstihem. Během několika vyhlášených prodejních kampaní navíc došlo a stále dochází ke kolapsu serverů i velkých internetových obchodů, protože nával je příliš velký.

Boti a prodejci

Kolem vzácných, ale velmi žádaných zařízení vznikl celý malý průmysl pomocníků, kteří zoufalým zákazníkům pomáhají s nákupy. Patří mezi ně i boti na Twitteru, kteří automaticky hlásí dostupná zařízení. A samozřejmě se na takovém trhu najdou i tací, kteří na nedostatku dobře vydělávají, A to jsou takzvaní přeprodejci, kteří přeprodávají nové konzole Xbox a Playstation za vyšší cenu.

Pro výrobce konzolí je neustálý humbuk kolem nedostatkových zařízení jen stěží důvodem k radosti, vždyť jim mezi prsty protéká spousta peněz. Výrobci konzolí na hardwaru moc nevydělávají, takový je prostě obchodní model. Společnosti vydělávají pouze na prodeji her nebo na předplatném herních paušálů, jako je Game Pass od Microsoftu. Ale pokud nemáte konzoli, nic si k ní nekoupíte.

Herní konzole se často prodávají i pod výrobní cenou. Pozdější příjmy pak ztrátu vyrovnají. To však znamená, že výrobci jsou často ve svých prognózách poptávky spíše opatrní. Je velmi obtížné správně předpovědět poptávku a to i v normálních časech, tj. bez pandemie. Ale pandemie zvýšila poptávku, protože mnoho lidí bylo více doma a mělo víc peněz na utrácení. Když k tomu připočteme krizi čipů, je jasné, že řešení problému bude trvat ještě déle.

Přetrvávající problémy se zásobováním

Samotní výrobci jsou sotva optimističtější. Společnost Sony mohla při prezentaci svých čtvrtletních čísel oznámit nárůst prodeje konzolí. Prognóza prodejů pro současný finanční rok do března 2022 však zůstává nezměněna. Stále existuje několik faktorů, které masivně omezují dodávky konzolí Playstation 5. I nadále však Sony zkouší vě vše, aby uspokojili poptávku zákazníků.

Společnost Nintendo musela ve čtvrtek snížit svou prognózu prodeje konzole Switch kvůli přetrvávajícím problémům s dodávkami. A ani šéf Xboxu ve společnosti Microsoft Phil Spencer neočekává, že by se situace rychle uklidnila. „Problém nás bude provázet ještě dlouhé měsíce,“ řekl koncem září. „Rozhodně do konce kalendářního roku a v příštím roce.“

Zdroj: muensterlandzeitung.de