Proč by mohl být TikTok nejlepším čínským špionážním nástrojem?

TikTok je impozantní nástroj pro špionáž a masovou kontrolu a čínská komunistická diktatura by si s ním údajně mohla dělat, co by chtěla. Jak napsal server Mashable, tyto obavy vyjádřil ředitel FBI Christopher Wray při účasti na akci na Škole veřejné politiky Geralda R. Forda Michiganské univerzity.

Sociální síť pro krátká videa je již několik let pod dohledem vlády, zejména kvůli obavám o ochranu osobních údajů (zejména pokud jde o děti) a také kvůli obecným neshodám, které mezi USA a Čínou stále panují. Trumpova administrativa se v roce 2020 neúspěšně pokusila zakázat TikTok v obchodech s aplikacemi. V roce 2021 a letos se také konala slyšení v Kongresu, která se týkala údajů uživatelů.

Ředitel FBI opět označil TikTok, mimořádně populární videoaplikaci od společnosti ByteDance s 80 miliony aktivních uživatelů měsíčně v USA a miliardou aktivních uživatelů po celém světě, za potenciální hrozbu pro národní bezpečnost USA.

Wray poznamenal, že nejpalčivějším problémem TikToku je jeho doporučovací algoritmus, který by mohly pekingské úřady využít k manipulaci s obsahem, a pokud budou chtít, k jeho využití pro vlivové operace. Komunistická strana by také mohla shromažďovat údaje o uživatelích pro tradičnější špionážní operace.

Možným řešením špionážních schopností TikToku by bylo partnerství s americkou společností, jako je Oracle, které by směrovalo provoz amerických uživatelů přes servery v USA, což TikTok začal dělat v červnu.

Společnost ByteDance si je mezitím jistá současnými (důvěrnými) debatami, které vede s americkou vládou. „Společnost TikTok je na cestě k plnému uspokojení všech opodstatněných obav o národní bezpečnost USA,“ uvedla společnost a již učinila kroky k realizaci těchto řešení.

Zdroj: mashable.com, redakce