Polsko je zakoupilo v USA. Tyto rakety mají Moskvu na dostřel

Polsko zakoupilo od USA rakety JASSM a JASSM-ER, které mohou nést stíhačky F-16. Rusko si je vědomo jejich schopností, o čemž svědčí vytvoření praporů pro boj s těmito zbraněmi, píše server Newsy Today.

AGM-158B JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) je řízená střela vzduch-země se sníženou detekovatelností. Její dolet je 370 km. V roce 2002 byly zahájeny práce, jejichž výsledkem byla upravená verze této zbraně. Vznikla tak střela JASSM-ER (Extended Range), která může zasáhnout cíle na vzdálenost až 1000 km.

Výrobcem zbraně je americká společnost Lockheed Martin, známá vývojem stíhacího letounu páté generace F-35. JASSM je řízená střela o hmotnosti přes 1 tunu, která dosahuje nadzvukové rychlosti. Je vybavena výbušnou hlavicí o hmotnosti přes 450 kg a jeho hlavním úkolem je bojovat proti bodovým cílům mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany.

Střely AGM-158 JASSM měří 4,27 m a jsou poháněny proudovým motorem Teledyne CAE J402-CA-100. Tento typ střely může být zavěšen na křídlech nebo trupu letounu F-16. Po odpálení sleduje střela předem naprogramovanou trajektorii a nakonec se vydá na kolizní kurz s určeným cílem. Díky vyspělému naváděcímu systému JASSM se jedná o mimořádně přesné zbraně.

V roce 2014 Američané souhlasili, že prodají Polsku 40 střel JASSM určených pro naše letouny F-16. Varšava za rakety a úpravu stíhaček pro jejich nesení zaplatila 250 milionů dolarů, v přepočtu cca 5,5 miliard Kč. Zbraně vstoupily do služby v roce 2017.

Modernizované střely JASSM mohou teoreticky létat z Bělostoku na předměstí Moskvy (ve vzdálenosti až 50-60 km od ruského hlavního města). Rusové jsou si zřejmě vědomi schopností těchto zbraní, protože v Západním vojenském okruhu vytvořili prapory vybavené systémy elektronického boje proti střelám JASSM-ER. V případě potenciálního konfliktu mohou obránci rakety použít ke zničení klíčových prvků, jako jsou velitelská stanoviště a nepřátelská raketová odpalovací zařízení.

Zdroj: newsy-today.com