Poláci jsou hrdí. Jejich granátomet RGP-40 se používá na Ukrajině. Jaké má specifikace?

Na internetu se objevily videa, která potvrzují použití další polské zbraně ukrajinskou armádou. Tentokrát se nejedná o starší zařízení, ale o zcela nový revolverový granátomet RGP-40, který se vyrábí v Tarnově od roku 2009, jak píše web MilitaryLeak. Jak tato zbraň funguje?

Granátomet RGP-40 měl premiéru v roce 2008 na Mezinárodní výstavě obranného průmyslu v Kielcích, kde výrobce předvedl prototyp zbraně. Poloautomatický šestiranný granátomet se vyznačoval velkým bubnem, do kterého se podobně, jako u revolverů vkládaly náboje. Takové řešení zajišťovalo mnohem vyšší rychlost palby a palebnou sílu.

Zajímavostí polského granátometu jsou řešení snižující jeho hmotnost, protože armáda požadovala, aby hmotnost nenabité zbraně byla nižší než 6,5 kg, konstruktéři ji zpočátku snížili rozsáhlým použitím titanu. Nakonec však bylo zvoleno levnější řešení v podobě hliníkových prvků, díky nimž se hmotnost granátometu snížila na přibližně 6,3 kg.

@military__tip Основний аккаун з 3млн переглядів забанено🤷🏼‍♂️ #зсу2022🇺🇦 #рек #рекомендаціїукраїна #зсу_найкращі #рекомендації_тренд #хочуврекомендации #зсу ♬ original sound – WanderingAndLost

Díky použití různých typů munice 40×46 mm lze granátometem střílet na cíle vzdálené 400 nebo dokonce 800 m (se speciální municí), čemuž napomáhá kolimátorový zaměřovač umístěný na zbrani.

Neobvyklým volitelným řešením je také možnost umístit pod hlaveň granátometu pistolovou rukojeť, která poskytuje střelci možnost sebeobrany na krátkou vzdálenost.

Granátomet RGP-40 není určen pro polské vojáky

Více než desetiletý vývoj a zdokonalování granátometu RGP-40 se bohužel nepromítl do jeho komerčního úspěchu. Osud této zbraně je příkladem problémů mezi polským zbrojním průmyslem a ministerstvem obrany.

Nakonec bylo objednáno pouze 200 granátometů RGP-40. U zařízení vyrobených v Tarnově bylo zjištěno, že neodpovídají objednávce, což nebylo způsobeno vadami samotné zbraně, ale procesními problémy souvisejícími s municí použitou při testování.

To vedlo ke kontroverzní situaci, kdy moderní, v Polsku zkonstruované a vyrobené zbraně nemohly být předány polské armádě. U výrobce byla uskladněna šarže zcela nových, zachovalých granátometů, což bylo mimo jiné důvodem k parlamentním interpelacím v této věci.

Nakonec byly Ukrajině předány granátomety RGP-40 a také lehké minomety LMP-2017 vyrobené ve Výzkumném a vývojovém středisku mechanických zařízení v Tarnově. Jak je vidět na videu, použití jiné munice než při testech není pro uživatele zbraní problém.

Zdroj: militaryleak.com, Wikipedia