Nová alternativa by mohla nahradit Bluetooth: Vědci vyvinuli efektivnější způsob přenosu dat

Výzkumníci z University of Sussex ve Velké Británii vyvinuli energeticky úspornější alternativu přenosu dat, která by mohla nahradit Bluetooth v mobilních telefonech a dalších technologických zařízeních. Vzhledem k tomu, že stále více z nás vlastní chytré telefony a nositelnou techniku, našli vědci účinnější způsob propojení našich zařízení a zlepšení výdrže baterie. Při použití v nositelných zařízeních bychom mohli dokonce odemykat dveře dotykem nebo si vyměňovat telefonní čísla podáním ruky.

Profesor Robert Prance a profesor Daniel Roggen ze Sussexské univerzity vyvinuli způsob přenosu dat na krátkou vzdálenost s nízkou spotřebou energie při zachování vysoké propustnosti potřebné pro multimediální aplikace pomocí elektrických vln namísto elektromagnetických vln.

Bluetooth, Wifi a 5G v současnosti využívají elektromagnetickou modulaci, což je forma bezdrátové technologie, která byla vyvinuta před více než 125 lety. Na konci 19. století se pozornost soustředila na přenos dat na velké vzdálenosti pomocí elektromagnetických vln. Naproti tomu modulace elektrického pole využívá elektrické vlny na krátkou vzdálenost, které spotřebovávají mnohem méně energie než Bluetooth.

Vzhledem k tomu, že se obvykle pohybujeme v těsné blízkosti svých zařízení, nabízí modulace elektrického pole osvědčený a účinnější způsob připojení našich zařízení, který umožňuje delší výdrž baterie při streamování hudby do sluchátek, přijímání hovorů, používání fitness trackerů nebo interakci s technologiemi chytré domácnosti.

Tento vývoj by mohl zlepšit způsob, jakým používáme technologie v každodenním životě, a vyvinout širokou škálu futuristických aplikací. Například náramek využívající tuto technologii by mohl umožnit výměnu telefonních čísel pouhým podáním ruky nebo odemknutí dveří pouhým dotykem kliky.

„Už se nemusíme spoléhat na elektromagnetickou modulaci, která je ze své podstaty náročná na baterie. Můžeme zlepšit výdrž baterií například u nositelných technologií a domácích asistentů tím, že místo Bluetooth použijeme modulaci elektrického pole. Toto řešení nejenže výrazně zefektivní náš život, ale také otevře nové možnosti interakce se zařízeními v chytrých domácnostech,“ uvádí Daniel Roggen, profesor inženýrství a designu na univerzitě v Sussexu, jak píše portál Techxplore.

zdroj: Techxplore