Podvodníci mají novou metodu k získáváních osobních informací: Neighbor-spoofing

V roce 2022 přišly oběti podvodných volajících v průměru přes 12 tisíc korun, což je třikrát více než v roce 2021. Odborníci ztráty spojují s tzv. neighbor-spoofingem, novou technikou, kterou zločinci používají k maskování své identity.

Podvodníci se maskují za legitimní čísla a často je střídají, aby se vyhnuli jejich zablokování nebo nahlášení.

„Telefonní číslo může mít předvolbu s směrovacím číslem oběti nebo může vypadat, že patří místnímu podniku, nebo dokonce někomu známému. Když oběť hovor zvedne, podvodníci se ji pokusí přemluvit, aby jim sdělila některé své osobní údaje nebo provedla nějakou akci, například převod peněz,“ řekl Daniel Markuson, odborník na kybernetickou bezpečnost ve společnosti NordVPN.

Podvržení telefonu není nezákonné a tuto techniku používá mnoho úřadů a organizací ke skrytí svých čísel. Podvodníci používají telefonní spoofing, aby uživatele oklamali a přesvědčili je, že hovoří s legitimními zástupci společnosti.

Podle zprávy aplikace Hiya, která slouží k identifikaci hovorů, obdrželi lidé v roce 2022 v průměru 14 nevyžádaných a podvodných hovorů měsíčně. Podvodníci se často vydávají za finanční společnosti, vlády, veřejné služby a pojišťovny, aby své oběti oklamali.

„Pokud jste hovor přijali a zjistili, že jde o podvodný hovor, nejlepší je okamžitě zavěsit. Je zbytečné se s podvodníky pouštět do hovoru, protože jejich obvyklým cílem je krádež informací,“ řekl Daniel Markuson.

Nikdy nesdělujte osobní údaje ani neprovádějte žádné úkony, které volající požaduje. Koneckonců to oni volají vám, ne naopak. V případě pochybností si najděte oficiální telefonní číslo a zavolejte jim zpět, abyste si ověřili, zda byl hovor pravý.

„Zkušení podvodníci dokáží napodobit tón hlasu a způsoby chování legitimních zástupců zákazníků a mohou znít velmi přesvědčivě,“ varuje společnost NordVPN.

Odborníci také doporučují nahlásit podezřelý hovor místním úřadům nebo poskytovatelům služeb k dalšímu prošetření.

Zdroj: Cybernews