Podívejte se na ruský křižník Maršal Ustinov, který zakotvil u Španělska

Dva torpédoborce amerického námořnictva pozorují manévry ruského raketového křižníku. Loď je stažena z Černého moře Ruskem a její trasu přes Gibraltar a plavbu kolem Pyrenejského poloostrova bedlivě sledují lodě NATO, jak píše server Itamilradar.

Ruský raketový křižník Maršal Ustinov se zúčastnil ruského útoku na Ukrajinu. Nyní, po šesti měsících války, Rusko loď z Černého moře stahuje.

Její pohyb, stejně jako činnost ostatních ruských lodí, sleduje NATO. V současné době je křižník pozorován z malé vzdálenosti dvěma americkými torpédoborci USS Bainbridge a USS Cole.

Doprovod lodí NATO by neměl být překvapením, protože loď Maršal Ustinov je velký raketový křižník projektu 1164, Rusy označovaný jako typ Atlanth (v kódu NATO: Slava).

Lodě projektu 1164 – raketové křižníky typu Atlanta

Lodě projektu 1164 byly vyvinuty jako velká úderná plavidla určená k boji proti americkým letadlovým lodím. Ačkoli je jejich hlavní výzbroj 16 raket P-500 Basalt (nebo P-1000 Volcano) již zastaralá, je stále působivá.

P-500 jsou výkonné střely, které jsou téměř 12 metrů dlouhé, váží téměř 5 tun a nesou 1 tunovou bojovou hlavici, která mohla být před lety vybavena i jadernou náloží. Jejich teoretický dolet je více než 500 km.

Před lety byly tyto lodě označovány jako letadlové lodě zabijáci, ale dnes tato přezdívka zní jako promyšlený výsměch schopnostem ruského námořnictva. Je to proto, že lodě typu Atlanth jsou sice silně vyzbrojené, ale v moderních bojových podmínkách jsou slepé a hluché.

Silné zbraně, slabé senzory

Kvůli zastaralému radarovému vybavení a systému řízení palby je jejich schopnost detekovat a sledovat cíle velmi omezená, stejně jako jejich schopnost obrany.

Jasně to dokládá osud křižníku Moskva, který teoreticky disponoval silným protiletadlovým arzenálem v podobě dálkového protiletadlového systému S-300F a Osa-M, vybaveného desítkami protiletadlových raket. V praxi představuje celý tento arzenál jen malou hodnotu v situaci, kdy loď není schopna sledovat více cílů současně a navádět na ně své zbraně.

Loď Maršal Ustinov je jednou ze čtyř lodí projektu 1164 a jednou ze dvou, které spolu s lodí Varjag přežily. Třetí z Atlanetů, loď Moskva, byla potopena v Černém moři 13.-14. dubna 2022. Čtvrtá loď tohoto typu, nedokončená Ukrajina, již několik let kotví v Nikolajevské loděnici.

Zdroj: itamilradar.com