Pod Japonskem je „tikající bomba“. Skála, která funguje jako magnet a přitahuje zemětřesení

Ze všech přírodních katastrof je zemětřesení nejděsivější, protože během okamžiku dokáže způsobit celkovou devastaci. 

Na zemětřesení je nejvíce znepokojivé to, že jej nikdo nedokáže přesně předpovědět. Pokud žijete v oblasti, kde je frekvence zemětřesení vyšší, můžete doslova sedět na „tikající bombě“ a čekat, až se země pod vámi začne hýbat.

Existuje část Japonska, která stojí na vrcholu skály. Ta je ve skutečnosti „magnetem“ přitahujícím zemětřesení, jejichž frekvence se neustále zvyšuje. Podle Science Alert byla tato skála pod pobřežím Japonska poprvé zaznamenána už v roce 2006. Jde o vyvřelou horninu a prostřednictvím podrobného snímkování vědci zjistili, že zemětřesení v této oblasti by bylo možné lépe sledovat kvůli vztahu k této hornině. 

„Dnes nedokážeme přesně předpovědět kdy, kde nebo jak velká budou budoucí zemětřesení, ale spojením našeho modelu s monitorovacími údaji se můžeme alespoň pokusit seismické procesy částečně předvídat,“ řekl geofyzik Shuichi Kodaira z Japonské agentury pro vědu o mořích a Zemi. Vědec věří, že časem bude agentura schopná poskytnout veřejnosti velmi důležitá data, aby se lidé mohli na další velká zemětřesení připravit.

To vše se děje v regionu Nankai, který je zónou častých katastrof. Podle vědců, kteří zkoumají tento potenciální magnet, může hornina vést k větší seismické aktivitě. Je to proto, že tato těžká hornina klesá a ovlivňuje ostatní skály svou hmotností. 

Vědci si myslí, že kvůli tomu jsou zemětřesení v regionu mnohem častější a silnější. Pokud vědci skutečně prokážou, že některé skály fungují jako magnety přitahující zemětřesení, může to nastartovat další globální výzkumy a v budoucnu učinit zemětřesení o něco více předvídatelné.

Zdroj: Science Alert