Pasti v bankomatech jsou v Česku čím dal častější. Cash trapping je na vzestupu. Specialista varuje

Cash trapping je termín pocházející z angličtiny, který doslova znamená „nastražení pasti na hotovost“. Jedná se o metodu používanou zločinci, která spočívá v nastražení pasti na peníze vybírané z bankomatu. V Česku je tento podvod na vzestupu. Vysvětlíme vám, na jakém principu podvod funguje.

Ačkoli je cash trapping technika, která je ve svém pojetí jednoduchá, je mimořádně účinná a může vést k vážným finančním ztrátám. Proto se vyplatí znát tento modus operandi zločinců a podniknout příslušné kroky na ochranu před ním.

Co je cash trapping? Specialista varuje

„V praxi cash trapping spočívá v umístění speciálního proužku do bankomatu přesně tam, kam má zákazník sáhnout pro peníze k výběru,“ říká technický specialista Daniel Šíma z České spořitelny. „Tento proužek je z obou stran polepen lepicí páskou, která brání tomu, aby peníze opustily bankomat. Výsledkem je, že hotovost, místo aby skončila v rukou zákazníka, je přilepena k tomuto skrytému proužku. Navíc je transakce považována za dokončenou, i když zákazník své peníze neobdržel.“ dodává specialista.

Obvykle teprve pozdější kontrola zůstatku prostřednictvím webové služby nebo mobilní aplikace může zákazníka přimět k tomu, aby si uvědomil, že se něco pokazilo. Jakmile se všichni potenciální účastníci od bankomatu vzdálí, mohou se k němu pachatelé volně přiblížit a vzít si hotovost.

Co dělat když zjistíte, že jste se stali obětí podvodu?

Po neúspěšném pokusu o výběr od bankomatu neodcházejte. Zkuste chytit lištu, která uzavírá místo, odkud peníze bankomat vydává a povytáhněte ji nebo okamžitě informujte provozovatele bankomatu.

„V takovém případě neprodleně upozorněte provozovatele bankomatu na podezření z podvodu. Je to nejbezpečnější způsob, jak nahlásit pokus o zmocnění se hotovosti, protože banka bude díky odepsání peněz z účtu přesvědčena, že transakce proběhla úspěšně.“ upozorňuje specialista. V důsledku toho by se naše šance na prokázání podvodu snížily, pokud by hlášení nebylo podáno přímo provozovateli bankomatu.

Zdroj: redakce – autorský text