Krádež identity. Víme, jaká opatření musíte podniknout

V předchozím článku jsme vás informovali o potencionálních náznacích, že vám byla odcizena totožnost proradnými hackery. Pokud jste si jisti, nebo máte podezření na protiprávní vnik a potencionální zneužití vašich osobních informací, neměli byste zahálet a ihned byste měli podniknout příslušné kroky, abyste zamezili škodám, které útočník může napáchat. Jestli máte podezření, nebo jste pozitivně identifikovali neoprávněný přístup k vašim datům, začněte s těmito kroky.

Kontaktujte příslušné orgány

Jedním z prioritních kroků k nápravě škod je kontaktovat Policii ČR a oznámit jim celou situaci – tedy že došlo ke kompromitování nebo zcizení kreditních karet, řidičského průkazu či dalších dokladů a vaší identity. Nezapomeňte nahlásit ztrátu nebo zneužití řidičského průkazu i na dopravním inspektorátu.

Upozorněte svou banku

Když dojde ke krádeži identity, je důležité neprodleně kontaktovat svou banku a oznámit jim situaci. Pomůže vám s procesem zrušení nebo zmražení běžných a spořících účtů, které vykazují podezřelou aktivitu a získáním nových kreditních karet.Většina finančních institucí má specializované oddělení pro podvody, které vám může pomoci.

Změňte všechna hesla

Prevence krádeže identity začíná používáním silných a jedinečných hesel. Většina lidí ví, že musí pravidelně měnit všechna svá hesla, ale často to odkládá. Mnohdy až do chvíle, kdy je příliš pozdě a pak toho litují.

Změňte svá uživatelská jména a snadno uhodnutelná hesla, abyste zabránili neoprávněnému přístupu. Pro lepší pocit bezpečí a zároveň ukládání hesel používejte správce hesel.

Se správcem hesel jsou vaše přihlašovací údaje v bezpečí

Takový software je vám schopen vygenerovat silné unikátní heslo a zároveň jej uloží a následně zašifruje, aby se k heslu nedostal někdo nepovolaný. Někteří správci hesel mají také funkci automatického vyplňování přihlašovacích údajů do webových přihlašovacích formulářů. Snažte se omezit ukládání hesel přímo do internetového prohlížeče na minimum. Ačkoliv nové verze prohlížečů nabízejí šifrování přihlašovacích hesel, hackeři si i tak dokáží poradit a tato šifrování obejít.

Proveďte bezpečnostní prověrku u všech webových účtů

U webových služeb a sociálních sítí je možné si vyvolat seznam všech zařízení, která se přihlásila k účtu. Za předpokladu, že vaše přihlašovací údaje ovládla neoprávněná osoba či hacker, existuje velká pravděpodobnost, že se k vašim internetovým účtům přihlašovala cizí zařízení z neznámých míst. Vynuťte si odhlášení všech těchto zařízení, případně pokud možno je zablokujte.

Zaregistrujte se k ochraně proti krádeži identity

Krádež identity je obrovská nepříjemnost a je neuvěřitelně frustrující. Budete muset zrušit bankovní účty, kreditní karty a možná budete muset zvážit i změnu čísla sociálního pojištění.

Zdroj: Redakce, Aura, Mcafee