Pár měl svatbu v digitálním světě metaverse. Je to budoucnost?

Velký den arizonského páru sice neproběhl zcela podle plánu, ale v každém případě se jednalo o počin, který koresponduje s digitální budoucností světa, uvádí se na serveru Cointelegraph.

Svatební obřad se konal v Decentralandu za účasti soudce, svědků a virtuálního davu 2000 hostů. Decentraland je 3D virtuální světová platforma, vycházející z prohlížečových her. Uživatelé zde mohou, kromě pořádání akcí, například nakupovat virtuální pozemky prostřednictvím kryptoměny MANA, která využívá blockchain Ethereum. Pro veřejnost byl Decentraland otevřen v únoru 2020.

Nevěsta a ženich, Ryan a Candice Hurleyovi, si k právnímu formalizování sňatku najali advokátní kancelář Rose Law Group se sídlem ve Phoenixu v americkém státě Arizona. Zakladatelka a prezidentka této skupiny Jordan Rose tvrdí, že šlo o vůbec první svatbu pořádanou na jakémkoli metaverse založeném na blockchainu.

„Budoucnost metaverse vidíme tak, že bude skutečně decentralizováno a bude existovat téměř kompletně na blockchainu, takže budoucí manželé v metaverse nebudou muset mít záznam o svém sňatku v reálném světě,“ doplňuje prezidentka advokátní kanceláře, Jordan Rose.

Navzdory Roseovým ujištěním o legálnosti svatby o tom nejsou mnozí právní experti přesvědčeni. Podle amerického ministerstva pro manželství musí lidé během legálního svatebního obřadu vystupovat jako své skutečné já, nikoli jako avataři. Většina států ve Spojených státech amerických navíc ani neumožňuje, aby oddávající oddával pár na dálku prostřednictvím videokonference. Stejně tak ani pár se v době obřadu nemůže nacházet na různých místech.

Právní problémy ale rozhodně neřešili hosté ani organizátoři svatby. „Na rozdíl od reálného světa nezná Decentraland překážky, které by vaši dokonalou svatbu omezovaly. Pouze zde se představy o vaší nejdivočejší a nejnápaditější svatbě mohou stát skutečností,“ uvádí se v popisu události na Decentralandu.

Uvedená událost je zajímavá především svojí výjimečností, nikoli bezproblémovostí. Během obřadu jich totiž nastalo více. Jeden z nich přišel ještě před obřadem. Jeho zahájení se protahovalo, protože nevěsta Candice nebyla pro všechny hosty digitálně viditelná a u oltáře viděli pouze ženicha. A když se nevěsta konečně objevila, mnozí hosté ji viděli v šatech a někteří zase ve sportovní mikině. Našli se i takoví, kterým se z technických důvodů nepodařilo svého avatara na svatbu dostat a tak její průběh pouze sledovali na Instagramu společnosti Rose Law Group prostřednictvím živého přenosu.

Ať už konkrétně tento obřad proběhl s potížemi či bez, je důkazem, že na virtuální svět si budeme muset zvykat. Starší generace už možná filozofii metaverse nikdy nepochopí a při pohledu na skotačící teenagery s náhlavní sadou si budou ťukat na čelo. Pro ně a pro nově zrozené generace bude ale pobyt ve virtuálním světě zcela jistě všední záležitostí.

Zdroj: cointelegraph.com