Ornithomimus byl pravděpodobně nejrychlejší dinosaurus

Na skupinu zvířat, která vyhynula před 60 miliony let, toho víme pozoruhodně mnoho o tom, jak dinosauři žili. Ale co jejich rychlost? Všichni jsme viděli velociraptory, kteří v Jurském parku s lehkostí nahánějí lidi, ale jaký byl nejrychlejší dinosaurus?

Zjišťování chování dinosaurů obvykle vyžaduje kombinaci několika přístupů, protože se jen zřídkakdy stane, že se nějaká činnost zachová ve fosilním záznamu. Jednou z výjimek jsou stopy, které nám mohou poskytnout informace o rychlosti. Stopy zanechané jedním jedincem nám umožňují na základě došlapu a velikosti chodidel provést hrubý odhad rychlosti. Podle Paleontologického muzea Kalifornské univerzity byla nejrychlejší dinosauří rychlost podle stop 43,5 km/h, což staví jakéhokoli tvora zhruba na úroveň Usaina Bolta, píše web IFLScience.

Kdo byl tedy nejrychlejší dinosaurus? Nevíme to s naprostou jistotou, ale máme určitou představu o tom, které skupiny pravděpodobně patřily k nejrychlejším. Jedním z hlavních kandidátů byla Ornithomimosauria, skupina dinosaurů, která vypadala trochu jako dnešní pštros. Pštrosi jsou dnes nejrychlejšími nelétavými ptáky na světě, kteří dokážou vyvinout rychlost mezi 55 a 70 km/h díky své lehké stavbě těla a specializované chůzi.

Podle badatele londýnského Přírodovědného muzea, doktora Davida Buttona, se velociraptor pohyboval rychlostí kolem 40 km/h, alespoň v krátkých intervalech. „Na dinosauří poměry by byl docela rychlý, ale ne nejrychlejší,“ říká Button. „Toto ocenění náleží ornitomimosaurům, kteří měli velmi dlouhé holeně a předpokládá se, že dokázali běhat stejně rychle jako pštrosi.“

Ornithomimosauři, známí jako „ptačí napodobitelé“, jsou často uváděni jako hlavní uchazeči o titul nejrychlejšího dinosaura, přičemž se odhaduje rychlost až 48 km/h. Přestože je určování rychlosti dinosaurů komplikované, sestavování počítačových modelů pohybového aparátu nám poskytuje cenné informace. Z modelování vyplývá, že nejrychlejším dinosaurem byl Compsognathus, který se pohyboval rychlostí přes 60 km/h.

Zdroj: IFLScience