Ukrajinci používají postsovětské drony Tu-141 Striž. Mají dolet až 1 000 km a unesou 150 kg výbušnin

Ukrajina se stále odvážněji hlásí ke své schopnosti útočit na cíle na vzdálenost 1 000 nebo dokonce 1 500 km, což by v praxi mohlo znamenat údery na ruské území. Mezi zbraně schopné provádět takové mise mají patřit moderní bezpilotní letouny. Ukrajina používá i starší modely s působivým doletem. Mezi ně patří postsovětské bezpilotní průzkumné letouny Tu-141 Striž.

Ty byly s největší pravděpodobností přestavěny na provizorní křižující střely pro úderné úkoly. Bezpilotní letouny Tu-141 Striž byly koncem roku 2022 použity k útokům na ruská vojenská letiště Engels a Dyagilevo.

Není známo, kolik bezpilotních letounů Tupolev Tu-141 Striž Ukrajina v současnosti vlastní. Jedná se o řešení přijaté do výzbroje sovětské armády v roce 1979, jehož výroba skončila v roce 1989. Podle webu Military Today jich bylo vyrobeno celkem 142.

Zařízení přešla do výzbroje ruské a ukrajinské armády po rozpadu Sovětského svazu. V Rusku měly sloužit k výcvikovým účelům. Ukrajina se naopak o možnost jejich modifikace začala zajímat v roce 2014.

Navzdory svému stáří se jedná o zařízení s významným dostřelem, která mohou při vhodné úpravě stále zasadit ruské armádě vážné rány. Tu-141 Striž je schopen vyvinout rychlost až 1 100 km/h a létat v maximální výšce až 6 km.

Jeho dolet se zase odhaduje až na 1 000 km. Samotné zařízení má kovovou konstrukci a je více než 14 metrů dlouhé, s rozpětím křídel téměř 4 metry. Podle dostupných informací mohou upravené drony nést až 150 kg výbušnin.

Zdroj: redakce, militarytoday.com